Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 februari 2022
ARMBAND, silver, bergslagssten, Ove Nordström, Malmö 1985, längd 18,5 cm, vikt 30,2 g.
KLACKRING, 9K guld, vändbar klack, på ena sidan emalj och Frimurarsymbol, London, 1979, stl 22 mm, vikt 6,8 g.
K. ANDERSON, ring, 18K guld, halvpärlor, rosa turmalin, antik, stl 14 mm, vikt 3,4 g, turmalinen har slitage.
BROSCH, 18K guld, turkoser, ormhuvud, Gustaf Magnus Sjöblom, Stockholm 1846, längd 30 mm, vikt 3,2 g, omarbetad, nål ej i guld, liten buckla.
RING 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 14,25 mm, vikt 6,3 g, några diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Cr/SI, stl 15,75 mm, vikt 8,0 g, 2 diamanter med håligheter på bordet, skev ringskena.
Smycken Bokstavshänge
BOKSTAVSHÄNGE, bokstav B, 18K guld, 32 åttkantslipade diamanter 0,12 ctv, höjd 11 cm, vikt 0,8 g.
COLLIER, sterlingsilver, hamrad yta, M-B Silver, Västerås 1978, längd 42 cm, vikt 20,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, vikt 0,9 g, stift, en snurrebuss saknas.
RING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv ca W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, en sten saknas och en är trasig.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TCa(L)/P, stl 17,75 mm, vikt 3,3 g, diamanten har natural på rondisten.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g.