Avslutad | Valentin – Lördag 12 februari 2022
COLLIER, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, varav mittsten ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, längd 39,5/42 cm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TCr(I)/VS2, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
Smycken Brudkrona
BRUDKRONA, silver, syntetiska spineller, Pege för Alton, Falköping 1967, höjd 50 mm, diameter ca 110 mm, vikt 72,6 g.
HERMÈS, hänge med kedja, Gambade H, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, längd 40 - 42 cm, vikt 7,2 g, ask.
BVLGARI, ring, Divas' Dream, 18K roséguld, pärlemor, 80 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VVS, stl 51 (16,5 mm), vikt 10,3 g, lättare brukslitage, originalask, ytterkartong.
TENNISARMBAND, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 9,8 g.
Visa varaSmycken Alliansring
STRÖMDAHL,alliansring, 18K guld, Stjärnringen, 5 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,40 ctv ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, 1984, vikt 4,1 g.
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/VS, stl 18+ mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS-SI, längd 46 cm, vikt 3,8 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,83 ct, TW(F)/VVS2, GIA laserinskription 7218850895, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS, vikt 1,5 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld/guld, antikslipad diamant ca 0,75 ct, ca CA(bruna serien)/SI, Ag/Au, Göteborg 2015, stl 18,25 mm, vikt 15,8 g, diamanten har nagg vid bordet.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 14 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 2,0 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa/P, diameter 13 mm, huggies, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K, vitguld, 34 briljanter ca 0,37 ctv, TW-W(G-H)/SI, diameter ca 2 cm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,31 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, diameter ca 1 cm, huggies, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljanter ca 0,29 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, diameter ca 1 cm, huggies, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, 22 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stift, vikt 1,8 g, en av de större diamanterna med nagg på kuletten.