Avslutad | Valentin – Lördag 12 februari 2022
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-Ca/P, längd 18,5 cm, vikt 6,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 12 mm, huggies, vikt 1,7 g.
ARMBAND, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-Cr/P, längd 16-19 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade akvamariner ca 0,88 ctv, 50 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 22 mm, vikt 3,6 g, huggies, några diamanter med ytliga inneslutningar.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g, etui.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,0 g.
HÄNGE, 18K guld, hjärta med 12 rubiner ca 0,83 ctv, höjd 11 mm, bred 12 mm, vikt 1,4 g, rubiner med ytskador.
COLLIER, 18K guld, hjärta med 12 rubiner ca 0,82 ctv, höjd 11 mm, bredd 12 mm, längd 42 cm, vikt 3,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-Ca/P, höjd på hänget 17 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,4 g, några diamanter med ytliga inneslutningar samt små nagg.
HÄNGE MED KEDJA, Hjärta, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 19 mm, kedja 40 cm, vikt 3,5 g.
ARMRING, 18K vitguld, Meanderbård, 104 briljantslipade ca 1,00 c ca Cr-LBr/P, 6,5x7 cm, vikt 17,6 g, skev, bucklor, några diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K roséguld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca W/SI, Schalins, stl 17 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca TW/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, 18K guld, baguetteslipad diamanter 1,24 ctv enl gravyr, ca TW/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 33 prinsesslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 2,3 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 31 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, TW-Cr/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/SI, Iduna, stl 19 mm, vikt 3,8 g.