Avslutad | Klockor – Lördag 8 januari 2022
JAVIL, Chronographe Suisse, Antimagnetic, Cal Venus 188, Boett nr. 1757 / 484, kronograf (defekt), herrur, 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (se bild), läderband, ca 1955.
Klockor Doxa
DOXA, Anti-Magnetic, herrur, 35 mm, Cal 103 (11 1/2), Boett nr. 1286295 / 10343.14, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
CHRONOGRAPHE SUISSE, Antimagnetic, Cal Landeron, Boett nr. 192 / 85, kronograf (minutregister defekt), herrur, 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (se bild). bucklor bakboett, läderband, ca 1955.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor, Power Reserve, Chronometre, Cal OP IX (ETA A05561), Verk nr. 462858, Serie nr. I0280/2500, Ref nr. PAM00090, Boett nr. OP 6635 / BB 1193937, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, gångreservindikator, gummiband, originalspänne i stål, chronometercert, cert (ej daterat), ca 2006, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Carrera, SpaceX, Cal 1887, Serie nr. EAW2728, Ref nr. CAR2015.BA0796, Boett nr. CAR2015-0, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, läderband, viklås, Ref nr. FAA044-Y-X5, cert, juli 2013, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 0990/2012).
ROLEX, Oyster Perpetual, Explorer, Chronometer, Ref nr. 114270, Serie nr. Z293989, Cal 3130, Verk nr. 3 1404085, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (repor), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78690-OP10, cert, mars 2007, box, ytterkartong.
Klockor Hermès
HERMÈS, Loquet, Serie nr. 1067995, Ref nr. L01.201.47071AC, Boett nr. L01.201, damur, 19,5 mm, doublé, quartz, safirglas, armlänk, Ref nr. L01.100, cert, januari 2004, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 68274, Serie nr. 9240439, Cal 2135, Verk nr. 429369, Boett nr. 68000, midsize, 30,5 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov) Jubileelänk (skadad, se fördjupad information och bilder), viklås, Ref nr. 62510M-J4/587 B, ca 1985.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, UTC ORC (Ocean Race Chronograph), Serie nr. 2639, herrur, 40 mm, digital, stål/titan, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, februari 2020, box, ytterkartong.
BREITLING, Chronomat 38 Sleek T, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2741769, Serie nr. 2741769, Ref nr. W1331012/A774, Boett nr. 2815 B3, kronograf, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, pärlemorurtavla, glasring i Tungsten Carbide, Pilotlänk, viklås, Ref nr. W4515/385A, cert (digitalt), december 2018, box, ytterkartong.
OMEGA, fickur, 47,5 mm, savonett, Cal 38 M.S, Serie nr. 6397539, Boett nr. 9434607, 14K guld, ankargång, gravyr, bucklor, ca 1938, fickurskedja i gulmetall, läderpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 9389191, Cal 3035, Verk nr. 1619688, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, buckla (se bild), Jubileelänk (se bilder), viklås, Ref nr. 62523H.18-K9/455, längd 180 mm, ca 1986.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra, Cal 1538, Serie nr. 58014754, PIC nr. 2518.30.00, Ref nr. ST 196.1114, Boett nr. 196.1114, herrur, 36,2 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1575/899, längd 180 mm, ca 2005.
LONGINES, The Master Collection, Cal L678.2 (ETA 7751), Serie nr. 34412653, Ref nr. L2.673.4.78.6, Boett nr. L2.673.4, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, 24-h indikator, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. L600114109, längd 180 mm, ca 2010.
OMEGA, Seamaster, Cal 1342, Serie nr. 40635109, Ref nr. MD 196.0088, Boett nr. 196.0088 (K.B), herrur, 35 mm, doublé (20 micron), quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1982.
LONGINES, fickur, 50 mm, savonett, Cal 19.75N, Serie nr. 4864382, Boett nr. 4864382, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, monogram, bucklor, ca 1928.
OMEGA, Genève, Cal 565, Serie nr. 33043909, Ref nr. BA 162.0010, Boett nr. 162.010, herrur, 31 x 31 (37) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (akut servicebehov), läderband, ca 1971.
BREITLING, Aerospace, Chronometre, Cal 75, Verk nr. 500286, Serie nr. 500286, Ref nr. E75362, Boett nr. 4801 B3, herrur, 40 mm, titan, quartz, safirglas, analog/digital, alarm, läderband, originalspänne i stål, cert, oktober 2003.
OMEGA, Constellation, ´09, Chronometer, Cal 2500, Verk nr. 87097653, Serie nr. 87097653, PIC nr. 123.10.35.20.02.001, herrur, 35 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1656/981, cert, juli 2016, box, ytterkartong (skadad).