Avslutad | Klassiska – Lördag 29 januari 2022
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 14,6 g, en diamant har liten skada på kronan och några har nagg på kulett.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/P, vikt 1,3 g, skruvstift.
RING, 18K vitguld, safirer, 37 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCa/P, stl 17,75 mm, vikt 8,3 g, några diamanter med nagg och skador samt inneslutningar som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,85 ct, ca TCa(K)/SI1, stl 15,75+ mm, vikt 2,5 g, slitna fasettkanter på paviljongen.
ENSTENSRING, 18K platina, gamnalslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCr/P, A Abbeus, Stockholm 1931, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g, diamant med nagg invid rondisten.
HÄNGE, 14K guld, smaragdslipad akvamarin ca 50,0 ct, troligen Österrike, höjd 5 cm, bredd 2,3 cm, vikt 23,4 g.
RING, 18K vitguld, behandlad gul briljantslipad diamant ca 1,05 ct, nagg på rondisten, i övrigt endast mycket, mycket små inneslutningar, 52 briljantslipade diamanter ca 1,95 ctv, ca TW-W(F-H)/VS-SI, mindre nagg på en liten dia, stl 17,75 mm, vikt 8,9 g, Hellström & Åhrling 1963.
TENNISARMBAND, 14K vitguld, 55 brilantslipade diamanter ca 2,64 ctv, ca TW-TCa/SI-P, längd 18,5 cm, vikt några diamanter med nagg.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 34 prinsesslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,4 g, en diamant skadad, enstaka med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt garvyr, ca W/SI, en sten P, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Iduna, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, sliten rodinering.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca Cr-LY/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,9 g, några diamanter med nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,01 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS2, 10 briljantslipade diamanter 0,69 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,5 g, enstaka små diamanter med nagg och skador.
RING, 14K vitguld, 21 prinsess / briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv ca W-Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 12,0 g, 2 stenar är skadade.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 0,22 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 8,8 g, några diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, safir, briljantslipade diamanter 0,81 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19,5 mm, vikt 9,6 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,72 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Ceson, Göteborg 1971, stl 18 mm, vikt 7,2 g.