Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 små cubic zirconia, 18 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/SI-P, höjd 48 mm, vikt 3,7 g, krokar, flera diamanter har små skador och nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 19,25 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ct ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g.
RING, 18K guld, citrin, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ct, stl 17,75 mm, vikt 20,3 g, skada på citrinen.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, fasseterad onyx, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, höjd 28 mm, vikt 5,3 g.
COLLIER, pärlemor,odlade grå pärlor, agat, bergkristall, lås i sterlingsilver, längd 172 cm, etui.
HÄNGE, 18K guld, 3 rosenslipade diamanter, pärlor, blå emalj, filigranarbete, G. Dahlgren, Malmö 1920, höjd 45 mm, vikt 3,8 g, emaljskador.
RING, 18K guld/silver, aventurinkvarts, markasiter, stl 17,75 mm, vikt 4,1 g, stenen sitter något lös i fattningen, omgjord ringskena.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,0-6,5 mm, lås i 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, längd 49 cm, knutet, vikt 54,3 g, en immitationspärla.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 2,27 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 5,0 g, en diamant har nagg och skada, smaragden har inneslutningar som nåt ytan.
HÄNGE MED KEDJA, vitmetall, färgad sötvattenspärla ca 10,1 mm, kedjan ca 45 cm, vikt 4,5 g.
SMYCKESET, 3 delar, sterlingsilver och färgade odlade sötvattenspärlor, collier ca 45 cm, armband ca 18 cm, örhängen med stift ca 3,3 cm.
COLLIER, sterlingsilver, färgade sötvattenspärlor, längd ca 40-46 cm, "droppen" ca 6,5 cm, vikt 5,8 g.
COLLIER, sterlingsilver med fasetterade blå stenar, längd 44 cm, några stenar med skador.
COLLIER, sterlingsilver med fasetterade gröna stenar, längd 44 cm, några stenar med skador.