Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 27 januari 2022
RING, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 15,25 mm, vikt 1,7 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, hjärta, 29 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, längd 45 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rosenkvarts, 48 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, höjd 9 mm, vikt 2,3 g, stift.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, urverk, Junk collction, Mandelstam, 22,3 x 18,3 mm, vikt 15,9 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18+ mm, vikt 2,3 g, stift, diamant med nagg på kulett samt extra fasett.
HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW/VS, stl 14,75 mm, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, karneol, ametister, citriner, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/SI-P, höjd 68 mm, vikt 15,1 g, krokar.
COLLIER, 18K guld, smaragder, safirer, rubiner, limekvarts, längd 50 cm, vikt 4,6 g, flera stenar med nagg och inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, platina, 7 swisslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca River-TCr/SI-P, stl 17,5+ mm, vikt 4,7 g, enstaka diamanter har inverterade naturaler.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, ametist, turkos, Carl Neuendorff dy, Karlskrona, 1800-tal, vikt 1,3 g, ametisten med slitage.
ARMBAND, 18K guld, karneol, citrin, ametist, kalcedon, smaragder, sötvattenspärlor, längd 18,5 cm, vikt 8,2 g.