701 - 720 av 1 270
1...353637...64 Gå till

Avslutad | Pant – Tisdag 21 december 2021

Klubbad för

Ring 18K 8,8g Ø14, vitguld, 16 x ca 0,02ct, åttkantslipade, Petterssons Eftr Juvelerar, 1971, Stockholm

4 900 kr

Utrop: 5 900 kr

Longines, mormorsur, 35 mm, 18K, boett.nr: 2862030, rist.nr. E44173, liten sekundvisare, ankargång, Cal 1439, plexiglas, monogram, mindre bucklor på bakboett, brv 34,1g

3 300 kr

Utrop: 3 600 kr

Certina, frackur, 45mm, 20 micron guldpläterad, boett.nr: 7006 053, serie.nr: 578097921, Cal 2610, 17 juveler, plexiglas, klockkedja i 18K (ca 5,0g), brv 40,0g

2 200 kr

Utrop: 2 700 kr

Fickur, savonette, 18K, ankargång, boett.nr: 8693, tidtagare, liten sekundvisar, 35 rubiner, saknar glas, bucklig boett, monogram, klockkedja i oädelmetall, 125,5g

14 600 kr

Utrop: 14 400 kr

Ljusstakar, ett par i gjutjärn, Boxholm, tillverkad i Lancashire, 1931, höjd ca 11 cm

Utrop: 450 kr

Kaffeskedar, Silver S830, 88,3g, 12st norskt mönster, L: 112 mm, etui.

Utrop: 600 kr

Kaffeskedar, Silver S830, 58,3g, 6st modell Chippendale, L: 118 mm.

300 kr

Utrop: 375 kr

Fruktfat, Målerås, tvåfärgat glas, Ø 34,5 cm

Utrop: 150 kr

Ring S925 5,3g Ø20

Utrop: 100 kr

Skål, glas, slipad dekor samt kant, Ø18 cm H: 10 cm, 1900-tal, repor botten/insida.

Utrop: 150 kr

Keramik, fat med kant, Rörstrands Roulette, av Olle Alberius, Ø 35 cm

Utrop: 250 kr

Porslin, två stora koppar med fat, Bill Goldsmith Limoges France "Alice" samt "Narcissus", fat Ø18 cm, kopp Ø10,5 cm, fint skick.

225 kr

Utrop: 125 kr

Skål, Kosta Boda, designer: Göran Wärff, serie.nr: 59537, signerad " Kosta Boda G Wärff 59537", dekor med fiskar, höjd: 19 cm, bredd: 15,5 cm

450 kr

Utrop: 500 kr

Lykta, hamnburen hamnvakt, röd/grön insats för styrbord & barbord, olja med veke, metall, glasprisma, hölje med handtag målat svart, höjd: ca 30 cm

475 kr

Utrop: 300 kr

Klockor Georg Jensen

Georg Jensen, Vice 386, formgiven av Barth Nussbaumer, 34 mm, serie.nr: 000835, stål, quartz, bruksskick (repor på glasring och länk)

Utrop: 2 100 kr

Tissot, stål, 26mm, manuell, liten sekund, plexiglas defekt, serie nr. 1178364, armband i stål med viklås ej original, sämre bruksskick

200 kr

Utrop: 200 kr

BVLGARI, collier 18K gult guld med 8st cabochonslipade ametister och briljantslipade diamanter ca 214 x ca 0,015 ct, justerbar längd (40- 44 cm), ref: CL855885, certifikat (2019), nr 10871087, AKF42N, Alessandria Italy, brv 116,6g, etui, fint skick.

96 000 kr

Utrop: 116 000 kr

BVLGARI, armband 18K gult guld med cabochonslipade ametister och briljantslipade diamanter ca 96 x ca 0,012 ct, L: 20,5 cm (Ø55 - 60 mm), ref: BR855920, certifikat 2019, nr 10871086, AL9TC8, Alessandria Italy, brv 54,8g, etui, fint skick

48 000 kr

Utrop: 58 000 kr

Parti guld 18K 1,7g, skadat

Utrop: 750 kr

Ring 18K tvåfärgad 1,4g Ø18, med stenar

Utrop: 950 kr