Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 30 december 2021
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,84 ct, ca TCa/P1, stl 16,75 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamanter ca 0,35 ctv,ca W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, mittsten med nagg på kulett.
ARMBAND, 18K guld/vitguld, pansar, 5 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-W/VS1-SI1, längd 19 cm, vikt 27,4 g, 2 diamanter med nagg på kulett.
RING, silver, bergkristall, Kaplans Safir, Stockholm 1965, stl 19,5 mm, vikt 12,3 g, stenen har mindre nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir ca 0,35 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-W/P, höjd 12 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,9 g.
BROSCH, 18K guld, rubiner, åttkantslipad diamant ca 0,03 ct, diam 35 mm, vikt 13,2 g, några rubiner med nagg.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca LBr-Br/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,0 g, några diamanter med nagg och skador.
GUNNAR FAHLSTRÖM, ring, 18K vitguld, rosa safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 13,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,06 ct, ca TCa(K)/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 54 st briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W/VVS-VS, hängande stjärnor, längd 35 mm, vikt 5,3 g.
RING, platina, briljantslipad diamant 0,50 ct, River(D)/VS 1 IGI laserinskription, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,9 g, en diamant med skada.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ctv, ca W/VS, längd 46-50 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS, hänge med gravyr W, längd på kedjan 42-45 cm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCa/SI, stl 17,25 mm, vikt 1,6 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade något barocka sötvattenspärlor ca 11,5-12 mm, längd 45 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 93,8 g, knutet.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCa/P, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.