Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI, stift, vikt 1,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 4 pinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI, höjd 14 mm, vikt 0,7 g.
BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 6,8 mm, Tyskland, vikt 2,5 g, stift.
BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5,9 mm, Tyskland, vikt 1,8 g, stift.
BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 4,7 mm, Tyskland, vikt 1,4 g, stift.
BREUNING, örhängen, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, Tyskland, vikt 2,5 g, stift.
BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 6,6 mm, Tyskland, vikt 1,6 g, stift.
Silver Kaffeservis
GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, på fat, silver, delvis förgyllt, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1950, längd 22 cm, höjd 5 mm, totalvikt 233,1 g, liten buckla.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct ca W/VS, 1 åttkant- och 3 briljant och en åttkantslipad slipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, Guldvarufabriken Hugo Ohlsson 1972, Helsingborg, vikt 5,5 g, nagg på kuletten på den stora stenen.
ARMBAND, sterlingsilver, 2 berlocker, barock odlad pärla ca 11,5 mm, längd 21 mm, troligen Sofia Bergkvist, vikt 26,2 g.
MATSILVER, 36 delar, modell Prins Albert, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, Hallbergs, 1950-tal, vikt 3244 g, monogram.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS. två diamanter är skadade, stl 17 mm, vikt 4,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct, ca W/VS, längd 39 cm, vikt 3,4 g, diamanten med nagg på rondisten.
HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, längd 52 cm, vikt 7,2 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, sötvattenspärlor, rubiner, svarta diamanter, emalj, Mandelstam, krokar, höjd 56 mm, en pärla med slitage, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,4 mm, lås i 14K guld/vitguld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter, längd 44 cm, knutet, vikt 21,5 g.
ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, ametister 9,28 ctv, emalj, Mandelstam, krokar, höjd 27 mm, originaletui.etui.