121 - 140 av 662
1...678...34 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/SI, stift, vikt 1,3 g.

Utrop: 4 400 kr

HÄNGE, 18K vitguld, 4 pinsesslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/SI, höjd 14 mm, vikt 0,7 g.

Utrop: 2 000 kr

BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 6,8 mm, Tyskland, vikt 2,5 g, stift.

Utrop: 300 kr

BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5,9 mm, Tyskland, vikt 1,8 g, stift.

Utrop: 275 kr

BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 4,7 mm, Tyskland, vikt 1,4 g, stift.

250 kr

Utrop: 250 kr

BREUNING, örhängen, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, Tyskland, vikt 2,5 g, stift.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 6,6 mm, Tyskland, vikt 1,6 g, stift.

850 kr

Utrop: 900 kr

Silver Kaffeservis

GRÄDDKANNA & SOCKERSKÅL, på fat, silver, delvis förgyllt, Tore Eldh för Ceson, Göteborg 1950, längd 22 cm, höjd 5 mm, totalvikt 233,1 g, liten buckla.

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct ca W/VS, 1 åttkant- och 3 briljant och en åttkantslipad slipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17 mm, Guldvarufabriken Hugo Ohlsson 1972, Helsingborg, vikt 5,5 g, nagg på kuletten på den stora stenen.

Utrop: 4 400 kr

ARMBAND, sterlingsilver, 2 berlocker, barock odlad pärla ca 11,5 mm, längd 21 mm, troligen Sofia Bergkvist, vikt 26,2 g.

650 kr

Utrop: 450 kr

MATSILVER, 36 delar, modell Prins Albert, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, Hallbergs, 1950-tal, vikt 3244 g, monogram.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor 7,3 mm, stift, vikt 2,0 g.

750 kr

Utrop: 700 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VVS-VS. två diamanter är skadade, stl 17 mm, vikt 4,5 g.

4 600 kr

Utrop: 4 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,28 ct, ca W/VS, längd 39 cm, vikt 3,4 g, diamanten med nagg på rondisten.

3 500 kr

Utrop: 3 900 kr

HELALLIANSRING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 6 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, 25 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, längd 52 cm, vikt 7,2 g.

Utrop: 3 400 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, sötvattenspärlor, rubiner, svarta diamanter, emalj, Mandelstam, krokar, höjd 56 mm, en pärla med slitage, originaletui.

1 900 kr

Utrop: 1 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,4 mm, lås i 14K guld/vitguld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter, längd 44 cm, knutet, vikt 21,5 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, ametister 9,28 ctv, emalj, Mandelstam, krokar, höjd 27 mm, originaletui.etui.

Utrop: 1 900 kr

RING, silver, råkristall, emalj, Anna Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 16,5 g, originaletui.

Utrop: 2 200 kr