Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 16 december 2021
COLLIER, 2-rader, odlade sötvattenspärlor ca 8x5 mm, lås i metall, längd 54 cm, slitage på låset.
COLLIER, sterlingsilver, svängda stavar, Birgitta Sanitate, Nykvarn år 1985, längd ca 44 cm, ett par stavar är böjda, vikt 23,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/SI, stl 16,25 mm, ringskena stämplad Guldsmedskompaniet Karelfelt & Co, Stockholm år 1919, vikt 1,7 g.
RING, 18K roséguld, ovaslipade flerfärgde behandlade safirer ca 1,26 ctv, ovalslipad rubin 0,29 ct, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca TCa/P, slöja, stl 21,25 mm, vikt 14,1 g.
RING, 18K guld, navetteslipad rubin, 8 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,9 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, turmalin 2,05 ct, 4 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,25 mm, vikt 5 g.
RING, 18K vitguld, äldre briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS, Hellström & Åhrling, stl 17,75 mm, vikt 5,6 g, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 19 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca Cr-TCa(/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 13,9 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, gravyr, diamanten har en skada vid rondisten.
RING, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, något offround, lås i 18K vitguld med tre smaragder, längd 90 cm, vikt 45,0 g, knutet.
RING, 18K guld, halvpärla, 11 rosenslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, stor natural på av stenarna.
BESTICKSERVIS, 29 delar, silver, modell Uppsala, 6 bordsgafflar, 5 matknivar, 1 matsked, 5 bordsskedar, 12 kaffeskedar, Mema, Lidköping 1961-1993, signerade Löfman, totalvikt 990,0 g.