281 - 300 av 406
1...141516...21 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 18 december 2021

Klubbad för

GEORG JENSEN, örhängen, Aura, nr A33, sterlingsilver, ebenholts, design Anne Ammitzböll, Danmark, mått 2,5x3,5 cm, vikt 24,1 g, ett örhängen har spricka i trä.

Utrop: 1 400 kr

LAPPONIA, collier, sterlingsilver, Björn Weckström, Finland1982, längd 38,5 cm, vikt 11,3 g, slitage.

500 kr

Utrop: 550 kr

CHIMENTO, collier, 18K vitguld/roséguld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, justerbar längd, vikt 13,3 g.

Utrop: 6 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, huggies, höjd 13 mm, vikt 4,9 g.

Utrop: 9 000 kr

Kuriosa Tenn

SVENSKT TENN, ett par ljusstakar, Egyptisk, tenn, design Edvin Öhrström, Stockholm, höjd 29 cm, vikt 1546,0 g, manschetterna är något lösa.

7 900 kr

Utrop: 3 300 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 71 st briljantslipade diamanter ca 2,45 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 8,3 g.

Utrop: 28 500 kr

ATELIER AJOUR, enstensring, 18K vitguld, flanderslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS2, stl 15,5 mm, vikt 6,3 g, diamant med svag slöja.

Utrop: 10 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 93 st briljantslipade diamanter ca 2,18 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 5,3 g.

Utrop: 26 000 kr

ELON ARENHILL, brosch, 18K guld, turmaliner, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, signerad, Malmö 1992, längd 40 mm, vikt 11 g, (d)

3 400 kr

Utrop: 3 800 kr

ELON ARENHILL, brosch, 18K guld, briljantslipad diamant 0,05 ct, signerad, Malmö 1995, längd 94 mm, vikt 8,6 g, originaletui.(d)

Utrop: 4 500 kr

ELON ARENHILL, hänge, 18K guld, dendritisk agat, signerad, höjd 33 mm, vikt 13,7 g, etui.(d)

5 600 kr

Utrop: 3 800 kr

COLLIER, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, 60 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, längd 38 cm, vikt 4,9 g.

Utrop: 10 000 kr

GEORG JENSEN, hänge med kedja, silver, bärnsten, årssmycke 2001, längd 45 cm, etui.

900 kr

Utrop: 1 000 kr

COLLIER, 18K roséguld. 72 briljantslipade diamanter ca 1,52 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42-44 cm, vikt 6,4 g.

Utrop: 18 400 kr

PÄRLCOLLIER, 39 odlade South Seapärlor, ca 10-12,7 mm, lås i 18K vitguld, lägd 49 cm, vikt 78,9 g.

Utrop: 32 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, 18K roséguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW/VS, längd 37-39 cm, vikt 3,3 g.

5 400 kr

Utrop: 6 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ct ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, 7 swiss- och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 41/43 cm, vikt 2,8 g, två diamanter har nagg.

Utrop: 4 000 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,92 ct, Fancy Light Greyish-Yellow/VS1, vikt 0,9 g.

Utrop: 15 000 kr