201 - 220 av 406
1...101112...21 Gå till
Just nu klubbas Klockor i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Moderna – Lördag 18 december 2021

Klubbad för

ROBBERT, armband, sterlingsilver, genombruten dekor, Trosa 1974, längd 17,5 cm, vikt 43,0 g.

1 500 kr

Utrop: 1 400 kr

RING, sterlingsilver, bergkristall ca 16 ct, Stardust Collection, Mandelstam, stl 17,5 mm, vikt 14,4 g.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, ametister 9,26 ctv, emalj, krokar, Mandelstam, höjd 28 mm, originalask.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

Utrop: 5 400 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad, Lund 1951, längd 20 cm, vikt 17,7 g. (d)

4 500 kr

Utrop: 4 500 kr

WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring- och stavlänk, signerad, Lund 1944, längd 18,5 cm, vikt 19,8 g. (d)

4 400 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K roséguld, ovalslipade flerfärgade behandlade safirer ca 4,94 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,62 ct, ca W-Cr/SI-P, mittdelen är rörlig, stl17,25 mm, vikt 9,4 g.

14 600 kr

Utrop: 16 000 kr

SKÅL, silver, hamrad yta, vågbandsbård, GAB, Eskilstuna 1990, höjd 75 mm, diameter 131 mm, vikt 267,8 g.

1 900 kr

Utrop: 1 600 kr

COLLIER, sterlingsilver, Nordisk Kokusai, Stockholm 1972, längd 45 cm, vikt 68,7 g.

1 100 kr

Utrop: 1 000 kr

WIWEN NILSSON, manschettknappar, förgyllt silver, pentagonformade, bredd ca 22 mm, saknar årstämpel, Lund, vikt 16,3 g, signerade.

4 100 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K guld, bergkristall ca 15,0 ct, höjd 23 mm, stl 16,5 mm, vikt 14,4 g.

5 000 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K guld, delvis matterad, bredd 48 mm, stl 16,75 mm, vikt 14,7 g.

Utrop: 6 800 kr

RING, 18K guld/vitguld, smaragd, Börje Hasseruds Guldsmidesverkstad, Nykvarn 1963, höjd 22 mm, stl 15,75 mm, vikt 11,5 g, smaragden har inneslutning som når ytan.

Utrop: 5 500 kr

RING, silver, rökkvarts, Börje Hasseruds Guldsmidesverkstad, Nykvarn 1963, höjd 21 mm, stl 16,5 mm, vikt 8,5 g, rökkvartsen har nagg på toppen.

600 kr

Utrop: 700 kr

RING, silver, Börje Hasseruds Guldsmidesverkstad, Nykvarn 1963, höjd 11,5 mm, stl 15,5 mm, vikt 6,6 g.

500 kr

Utrop: 550 kr

RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,16 ct, ca TW/P, 5 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, bredd 21 mm, stl 15 mm, vikt 6,5 g, den gammalslipade diamanter har inverterad natural på kronan.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, bredd 36 mm, stl 16 mm, vikt 6,6 g.

Utrop: 3 300 kr

REESLEV, örhängen, 18K guld, Danmark, höjd 30 mm, vikt 4,8 g, stift.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

CARTIER, ring, 18K guld, Frankrike, 1997, refnr H16430, stl 47 (15 mm), vikt 11,6 g, visst slitage.

6 500 kr

Utrop: 6 600 kr

GEORG JENSEN, servettring, Konge, nr 110A, sterlingsilver, Johan Rohde, Danmark 1933-44, mått 58x28 mm, vikt 29,8 g, gravyr.

900 kr

Utrop: 900 kr