Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fjäril med 52 briljanter 0,37 ctv, TW-W/SI, stift, vikt 1,9 g, höjd 7 mm.
RING, platina, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 8,5 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,42 ctv, ca TW/SI, franska stämplar, stl 18,75 mm, vikt 10,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,34 ct, ca Cr/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 6,8 g, enstaka diamanter med nagg och skador.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, mjuka reiefåsar, Ceson, Göteborg 1958, höjd 21 cm, fylld botten, totalvikt 881,5 g, små bucklor.
BREUNING, örhängen, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 7,6 mm, Tyskland, vikt 2,5 g, stift.
Smycken Pärlhänge
BREUNING, pärlhänge, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 8,2 mm, Tyskland, vikt 1,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad rökkvarts 4,65 ct, briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 8,3 g.
BREUNING, örhängen, sterlingsilver, matterade, Tyskland, bredd 8,5 mm, diameter 16 mm, vikt 7,4 g, huggies.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 14,8 g, enstaka diamant med nagg.
RING, 18K vitugld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca TW(G)/VS, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,30 ct, ca TW(G)/VS2, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g, två naturaler på rondisten.
BREUNING, örhängen, sterlingsilver, delvis matterade, Tyskland, höjd 14 mm, vikt 3,4 g, huggies.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, Tyskland, höjd 14 mm, vikt 5,6 g, huggies.
BREUNING, hänge, rodierat sterlingsilver, delvis matterad, prinsesslipad topas, Tyskland, höjd 22 mm, vikt 6,6 g.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, delvis matterade, Tyskland, höjd 18 mm, vikt 7,0 g, huggies.
BREUNING, hänge, rodierat sterlingsilver, delvis matterad, Tyskland, höjd 33 mm, vikt 10,0 g.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, matterade, Tyskland, höjd 18 mm, vikt 4,9 g, huggies.