581 - 600 av 661
1...293031...34 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021

Klubbad för

K ANDERSON, skål, silver, hamrad yta, på fyra fötter, Stockholm 1920, höjd 9,8 cm, diameter 14,5 cm, vikt 309,7 g.

Utrop: 2 100 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,93 ct, W(H)/VS2, GIA laserinskription 1126378617, stl 15,5 mm, vikt 5,6 g, gravyr, kopia på GIA Diamond Dossier.

Utrop: 36 000 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5-8,9 mm, lås i 18K guld, briljant-, baguette- och navetteslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, längd 39,5 cm, vikt 41,8 g.

Utrop: 10 000 kr

COLLIER, 18K guld, färgstenar bla ametist, topas, citrin, längd 38 cm, vikt 18,4 g.

Utrop: 6 400 kr

Utrop: 3 800 kr

Utrop: 4 300 kr

RING, 18K guld, Orm, blå emalj, 2 diamanter ca 0,02 ctv, stl 16 mm, vikt 5,4 g, visst slitage.

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K guld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS-SI, stl 14,75 mm, vikt 7,7 g, slitna fattningar, enstaka diamantert med nagg, rubiner med nagg och skador.

Utrop: 4 600 kr

Accessoarer Pennor

HALLBERGS, penna, 18K guld, Stockholm 1916, längd ink ring 9 cm, vikt 10,3 g, bucklor.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K vitguld, rubiner ca 1,50 ctv, stl 17 mm, vikt 8,9 g.

Utrop: 7 500 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, turkoser, korall, Sven Uno Nyström, Sundbyberg 1959, höjd 70 mm, vikt 34,9 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, förgyllt silver, odlade pärlor ca 6,8 mm, bergkristall, Ceson, Göteborg 1962, höjd 55 mm, diameter105 mm, cikr 72,7 g, bergkristall med nagg.

1 800 kr

Utrop: 2 100 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, silver, bergkristall, Martin Öhman, Lycksele 1964, höjd 50 mm, diameter 120 mm, vikt 91,9 g.

2 800 kr

Utrop: 2 300 kr

Smycken Brudkrona

BRUDKRONA, silver, ametister, odlade pärlor ca 5,9-6 mm, Pege för Alton, Falköping 1968, höjd 50 mm, diameter 100 mm, vikt 70,5 g, etui.

3 900 kr

Utrop: 2 900 kr

ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/VS, Serpentin, stl 16,25 mm, vikt 6,0 g.

5 100 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, mabépärla, 4 gammalslipade diamanter, pärla 13,8 mm, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

DIAMANT, briljantslipad 0,50 ct, ca W(H)/VVS2.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 9-18K vitguld, South Seapärlor ca 12,5-13 mm, trapets - och briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, höjd 42 mm, vikt 20,3 g, clips, några diamanter med skador och nagg.

Utrop: 36 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 baguette - och 286 briljantslipade diamanter ca 3,11 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 39 mm, vikt 13 g, stift/clips.

Utrop: 43 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och droppslipade diamanter ca 1,59 ctv, ca W-Cr/VS-P, höjd 52 mm, vikt 7 g, stift.

Utrop: 18 000 kr