Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2021
HELALLIANSRING, 18K guld, 23 smaragdslipade smaragder ca 8,86 ctv, stl 17 mm, vikt 4,5 g, några smaragder har små nagg samt innelsutningar som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 51 briljantslipade diamanter ca 7,55 ctv, ca TW-TCr(F-I)/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 13,8 g, en del diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 9,9 mm, vikt 2,8 g, stift.
COLLIER, 18K guld, delvis rodinerat, 19 navettslipade granater ca 6,2 ct, 600 briljantslipade diamanter ca 2,61 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 50 cm, vikt 33,6 g.
HÄNGE/BROSCH, 18K guld, blå emalj, 7 ametister, 2 smaragder, kalcedon, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/VS, höjd 5 cm, vikt 13,1 g, 1 kalcedon skadad.
BROSCH, 18K guld, Jugend, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI2, liten pärla, originaletui, nagg på rondisten.
ARMBAND, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,35 ctv, ca TCa/VS-SI, längd 17 cm, vikt 3,4 g, enstaka diamant med skada och nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/guld, 2 cabochonslipade smaragder ca 8,67 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 15 mm, stift/clips, vikt 6,4 g, smaragderna har ytliga inneslutningar, 1 diamant med liten skada.
COLLIER, 18K guld/vitguld, oval - och briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca Yellow/SI2 samt ca W/SI-P, varav mittstenen ca 0,50 ct, längd 38 - 45 cm, vikt 3,7 g, enstaka av de mindre diamanterna med skada och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,06 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stift, höjd 12 mm, vikt 3,8 g, enstaka nagg.
BUCHERER, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ctv, ca TW(F)/VS, 2 briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g.
PATEK PHILIPPE, ring, Nautilus, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, stl 16,5 mm, vikt 12,1 g.
CHOPARD, hänge, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VVS, höjd 21 mm, vikt 11,1 g
POMELLATO, örhängen, Nudo Classic, 18K guld, topser, krokar med stopp, höjd 19 mm, vikt 9,9 g, en topas med nagg.
ÖRHÄNGEN, ca 17K guld / platina, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, palmblad, höjd, 32 mm, vikt 8,8 g, clips, inga stämplar.
CARTIER, enstensring, platina, briljantslipad diamant 0,31 ct, R(D/VS2, GIA laserinskription 1156280050, stl 15,5 mm, vikt 3,7 g.