Avslutad | Klockor – Lördag 30 oktober 2021
BREITLING, Navitimer, Jupiter Pilot, Cal B59 (B233), Serie nr. 15759, Ref nr. A59027, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne i stål (ej tidenligt), ca 1990, serviceetui.
BREITLING, Navitimer, Jupiter (Navitmer 3300), Cal Miyota Y652, Serie nr. 16483, Ref nr. 80971, herrur, 41,5 mm, stål, quartz, mineralglas, analog/digital, skadad urtavla, gummiband, OBS: se fördjupad information, ca 1987, serviceetui.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 178273, Serie nr. Z785316, Cal 2235, Verk nr. A 2375688, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, defekt (behov av service), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72163-EO4/, cert, mars 2008, box, ytterkartong,
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 31, Chronometer, Ref nr. 178274, Serie nr. 48U0W339, Cal 2235, Verk nr. KH016843, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63160-H0J/T1U, cert, juni 2018, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 6827, Serie nr. 7140323, Cal 2030, Verk nr. 971842, Boett nr. 6800, midsize, 31 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510M-F6/587, ca 1981.
ZENITH, Elite, Heritage Ultra Thin, Cal 681, Verk nr. 302778, Serie nr. 115854, Ref nr. 03.2010.681/01.C493, Boett nr. 03.2010.681, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, cert, mars 2011.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, s.k. "Wide Boy", Ref nr. 1601, Serie nr. 4726069 (utbytesboett), Cal 1570, Verk nr. D576955, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/rosa guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, OBS: utbytt boett vid service 2011 (nytt serienummer), läderband, ca 1973.
OMEGA, Seamaster, Cal 268, Serie nr. 17659328, Ref nr. KO 14389, Boett nr. 14389-8, herrur, 35 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i doublé, ca 1960.
OMEGA, Seamaster, Cal 284, Serie nr. 16944381, Ref nr. CK 2938, Boett nr. 2938-1 SC, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, ca 1958, box.
BREITLING, Navitimer Panamerican, ”Limited Edition”, Chronometre, Cal B01, Verk nr. 3141163, Serie nr. 3141163, Ref nr. AB0126, Boett nr. 1713B4, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar räknesticka, läderband, originalspänne, cert för limitering, cert, november 2013, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 33/100).
TAG HEUER, Carrera, "Tachymetre", Cal Heuer 01, Serie nr. WPY6826, Ref nr. CAR2090.FT6088, kronograf, herrur, 43 mm, svart stål/keramik, automatisk, safirglas, datum, gummiband, viklås (svart titan), cert, maj 2021, box, ytterkartong.
BREITLING, Aerospace, Repetition Minutes, Chronometre, Cal 65, Verk nr. 314087, Serie nr. 314087, Ref nr. F65362, herrur, 40 mm, analog/digital, bicolour (titan/doublé), quartz, safirglas, Professionallänk, viklås, 2200/124E, ca 2000, serviceetui.
OMEGA, Seamaster, Professional (600m/2000ft), Planet Ocean 600 M, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 84638624, Serie nr. 84638624, PIC nr. 2200.50.00, Ref nr. SU 368.1650, Boett nr. 168.1650, herrur, 45,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, defekt (går ej, behov av service), heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1579/951, cert, maj 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 60201467, Serie nr. 60201467, PIC nr. 2531.80.00, Ref nr. SU 368.1603, Boett nr. 168.1603/368.1603 (LL), herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, utbytta visare (Luminova), heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, ca 1996.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 34,5 mm, Cal 8541, Serie nr. 1909459, Boett nr. 1913030 / 1913001/25 / R810A, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, se bilder), gravyr (Sixten 28/5-1970), läderband, ca 1969.
OMEGA, De Ville, Trésor, Master Chronometer, Cal 8910, Verk nr. 82633975, Serie nr. 82633975, PIC nr. 435.13.40.21.02.001, herrur, 40 mm, stål, manuell (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne i stål, Ref nr. STZ008964 11 JJC, cert, april 2021, träbox, ytterkartong.
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, damur, 19,5 mm, Cal 244 N (Felsa 21), Serie nr. 1565343, Boett nr. 160969, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad länk (gravyr), längd 160 mm, totalvikt 21,5 gram, ca 1960.
Klockor Graham
GRAHAM, Silverstone RS Skeleton, "Tachymeter", Cal G 1790, Serie nr. 231, Ref nr. 2STAC2.B01A, Boett nr. AN-2STAC2, kronograf, herrur, 48 mm, stål, automatisk, safirglas, semiskeletterad urtavla, gummiband, viklås, ca 2018, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 231/250).
OMEGA, Officer, Cal 26.5 T3 P.C.T 1, Serie nr. 9596251, Ref nr. CK 2299, Boett nr. 10440438, herrur, 30,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, relumade visare, skadad urtavla, läderband, ca 1943.