Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 odlade pärlor ca 7,5 mm, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stift/clips, vikt 8,2 g, några diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 65 ovalslipade safirer ca 24,00 ctv, 130 briljantslipade diamanater ca 1,30 ctv, ca TW-Light Brown/P, längd 43 cm, vikt 20,4 g, flera diamanter har nagg och skador.
ARMBAND, 18K guld, safirer, rosenslipade diamanter, C.G Hallberg, längd 19 cm, vikt 14,9 g, säkerhetskedja.
CARMOSÉRING, 18K guld/silver, troligen obehandlad kuddslipad rosa safir ca 1,00 ct, 8 antikslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 17 mm, vikt 4,0 g, senare ringskena, safiren har nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, radiantslipad diamant ca 1,51 ct TW(F)/VS1, 12 prinsesslipade diamanater 0,36 ct, TW/VVS, stl 16,5 mm, vikt 6 g.
SKÅLAR, ett par, sterlingsilver, dekor, höjd 10 cm, diameter 21,4 cm, totalvikt 1013,7 g, repor.
SOPPTERRIN, silver, reliefåsar, Gebrüder Kühn, Tyskland, höjd 11 cm, diameter 16,3 cm, vikt 407,4 g, små bucklor.
HÄNGE, kors, 76 briljantslipade diamanter ca 1,14 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 30 mm, vikt 7,0 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K vitguld, akoyapärlor 7-7,5 mm, safirer, 2-radig, längd 37,5 cm, vikt 56,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,06 ct enligt gravyr, ca Cape(M)/SI, Guldsmedja Rosengren & Eriksson i Stockholm, stl 18 mm, vikt 3,0 g, nagg/inneslutning som når ytan på kronan.
RING, platina/18K vitguld, 5 gammal- och äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-TCa/ VS-P, stl 19,25 mm, vikt 6,0 g, enstaka diamanter med nagg och skador.
COLLIER, 18K guld, 3 hjärt- och ovalslipade citriner ca 17 ctv, längd 40,5 cm, vikt 98,2 g.
RING, 18K guld, 14 carréslipade citriner ca 4,50 ctv, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g, flera citriner skadade och rör sig i fattningen.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, Italien, mått 26x28 mm, vikt 13,3 g, clips, enstaka diamanter har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, droppformade smaragder ca 10 ct, antik- och rosenslipade diamanter, höjd 45 mm, vikt 6,6 g, senare krokar i 18K guld, smaragderna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har små nagg.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, gula safirer ca 6,88 ctv bajonettlås, längd 30 mm, vikt 7,2 g, enstaka safirer med skador.