Avslutad | Klassiska – Lördag 20 november 2021
MANCHETTKNAPPAR, 18K guld, åttkantlsipade diamanter 0,10 ctv, ca W/SI, mått 11,5 x 18,2 mm, vikt 12,2 g, en diamant har skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 7,80 ctv, brijantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, höjd 17 mm, vikt 11,9, clips med stift.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,39 ct, ca TCa(L)/VS2, nagg på ovandelens fasettkanter, stl 16,25+ mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, brioletteslipad agat 28 ct, droppslipade gröna safirer 0,78 ctv, briljantslipde diamanter 0,03 ctv, Mandelstam, höjd 37 mm, vikt 8,6 g, stift, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, amazonit, akvamariner, safirer, briljanter, Mandelstam, krokar, höjd 34 mm, vikt 8,4 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppformade rosa opaler, snidade rosa safirer, diamanter, Mandelstam, krokar, höjd 33 mm, vikt 5,1 g.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD STJÄRNSAFIR, cabochonslipad, 29,62 ct, 16,98x13,58x12,26 mm, grå-vit, ursprung Sri Lanka, naturlig hålighet på sidan och inneslutning som når ytan.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 3,95 ct, 9,42x7,32x5,81 mm, ursprung Sri Lanka, Swedish Gem Lab report nr GR00659, skev kulett och nagg på paviljongen.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,38 ct, 8,99x6,01x4,51 mm, ursprung Sri Lanka, skev kulett och inneslutning når ytan på paviljongen.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,17 ct, 8,34x5,89x4,45 mm, ursprung Sri Lanka, skev kulett och små nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 57 briljantslipade diamanter ca 2,56 ctv, ca 2,56 ctv, ca TW/VS-SI, HRD certifikat längd 17,5 mm, vikt 10,2 g, enstaka diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, opal 6,99 ct, briljanter 0,25 ctv, längd 41-44 cm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, behandlade flerfärgade safirer ca 10,0 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/SI, längd 17,5 cm, vikt 19,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, trapets - och briljanslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 40 cm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade smaragder ca 0,69 ctv, smaragder ca 4,36 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 16,5 mm, vikt 7,1 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, ovalslipade morganiter ca 2,0 ctv, brijantslipade diamaner 0,79 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 21 mm, vikt 3,2 g, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 9,5-10,5 mm, lås och distanser i 18K guld, ametist, briljanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 42,5 cm, vikt 52,6 g.
RING, 18K guld, odlad pärla, 13 mm, smaragder ca 0,73 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g.