Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 18 november 2021
SMÖRHUND, silver, William Lyon, Göteborg 1850, höjd 30 mm, längd 74 mm, vikt 16,6 g, något skev.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,0 mm, off round, lås i 18K guld, odlad pärla, längd 45 cm.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, ovalslipad smaragd ca 0,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 18 mm, vikt 3,9 g, smaragden har slitna fasettkanter och mindre nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/P, vikt 1,1 g, stift, ena diamanten har stora naturaler vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,15 ct ca W/VS, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
COLLIER, kulor av agat, karneol och kvarts, lås i sterlingsilver, längd 48 cm, vikt 106,6 g.
COLLIER, kulor av rosenkvarts, odlade sötvattenspärlor, delar i förgyllt silver, lås i silver, längd 46 cm, vikt 124,7 g,
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, fasetterad rosenkvarts och agat, längd 46 cm, vikt 182,6 g.
COLLIER, fasetterade tanzaniter, förgyllt sterlingsilver, odlad pärla, längd 44 cm, vikt 15,5 g, flera stenar har nagg och inneslutningar som når ytan, en trasig sten.
COLLIER, flerradigt, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 46 cm, vikt 193,6 g.