121 - 140 av 239
1...678...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021

Klubbad för

RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 2,50 ct, utan tecken på värmebehandling, Sri Lanka enligt rapport från Swedish Gem Lab GR00665-14003, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ARMRING, Going In the Moonlight, 18K guld, buttonformade pärlor ca 8-9 mm, antik- och äldre åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, Italian Art Guild, signerad Antonucci, nr 28, stl 60x60 mm, vikt 91,0 g, liten spricka i guldet, de två större diamanterna har små skador, originaletui, certifikat och kopia från katalog.

36 000 kr

Utrop: 40 000 kr

COLLIER, 18K guld, detaljer i silver, snidad smaragd i motiv av hinduisk gudinna, smaragd, safir, carré- åttkant- och briljantslipade diamanter, odlade pärlor, Italian Art Guild, nr 21, höjd 10,5 cm, längd 42,5 cm, vikt 42,2 g, originaletui, certifikat och kopia från katalog.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

BROSCH, 18K guld, cabochonslipade smaragder, Italian Art Guild, signerad Di Bari, nr 46, mått 70x36 mm, vikt 22,0 g, sprickor i lödningar på baksidan.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

HERBERT BITTER, ring, 18K vitguld, 2 opaler, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, stl ca 15,5 mm, vikt 12,6 g, droppslipade opalen har litet nagg.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr

BVLGARI, örhängen, B.Zero1, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter, höjd 15 mm, bredd 9 mm, stift, vikt 10,4 g, originalask samt ytterkartong.

30 000 kr

Utrop: 33 000 kr

BVLGARI, armband, 18K vitguld, 5 berlocker med onyx, lapis lazuli och rodokrosit, längd 19 cm, vikt 37,3 g, originalask.

Utrop: 27 000 kr

W.A. BOLIN, brosch, platina, 72 gammal-, baguette-, åttkant- och äldre briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, Stockholm 1948, 30x38 mm, vikt 11,3 g, några diamanter med nagg, skador och naturaler.

9 400 kr

Utrop: 9 600 kr

ARMBAND, platina/18K guld, carréslipade safirer, gammalslipad diamant ca 0,18 ctv, ca TW/SI, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca 1920-tal, längd 17 cm, vikt 13,3 g.

Utrop: 7 800 kr

GIRON & LÖNGREN, hänge, 18K guld, citriner, antik, Stockholm, 1800-talets första hälft, höjd 82 mm, vikt 17,8 g, mindre spricka i guldet, senare nål för upphängning medföljer, etui.

15 000 kr

Utrop: 6 900 kr

INGER ROBBERT, armband, 18K guld, signerat, Trosa 1970, längd 20 cm, vikt 87,0 g, säkerhetskedja. (d)

Utrop: 36 000 kr

SIGURD PERSSON, stelt armband, 18K guld, Stockholm 1962, bredd 46 mm, mått 55x43 mm-61x52 mm, vikt 50 g. (d)

30 000 kr

Utrop: 25 000 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1947, hänge 35x18 mm, längd 54 cm, vikt 30,5 g, stenen något lös i sin fattning. (d)

13 200 kr

Utrop: 10 000 kr

ATELIER BORGILA, collier, silver, Stockholm 1954, längd 38 cm, vikt 86,1 g.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

CARTIER, ring, Love,18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, ref. nr. F39262, stl 17,5 mm (55), vikt 8,7 g, en diamant med nagg på kuletten, originaletui, ytterkartong.

25 500 kr

Utrop: 22 000 kr

ENGELBERT, armband, Bonbon,18K guld, citriner, rökkvarts, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, TW/VS, längd 18 cm, vikt 41,8 g.

Utrop: 44 000 kr

ENGELBERT, ring, Bonbon,18K guld, citrin, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 13,5 g.

14 600 kr

Utrop: 16 000 kr

MESSIKA, örhängen, Joy, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,83 ctv, ca TW/VS, längd 6 cm, stift, vikt 10,2 g, originalask samt ytterkartong.

Utrop: 35 000 kr

Ädelstenar Safirer

OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 8,60 ct, 15,06x9,17x6,04 mm, ursprung Sri Lanka, Swedish Gem Lab report GR00661, litet nagg på paviljongen.

60 000 kr

Utrop: 66 000 kr

RING, 18K guld/silver, droppslipad burmesisk obehandlad rubin ca 0,75 ct, Swedish Gem Lab report GR00676-14007, antik droppslipad diamant ca 0,60 ct, rubiner, gammal- och rosenslipade diamanter, stl 16 mm, vikt 7,0 g, omarbetad, senare ringskena av W.A. BOLIN, Stockholm 1943, droppslipade rubinen och diamanten har slitna fasettkanter, några sidostenar har nagg.

32 500 kr

Utrop: 20 000 kr