Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 27 november 2021
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad obehandlad ljus orangegul safir ca 3,63 ct, Swedish Gem Lab report GR00675-14006, 20 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Sven Seblings Juvelatelje, Göteborg 1974, stl 17 mm, vikt 9,0 g, safiren har små nagg vid rondisten.
CARTIER, armring, Trinity Bracelet, 18K trefärgat guld, ref. nr. KV357, 1997, 70x75 mm, vikt 65,4 g, certifikat, originaletui.
CARTIER, örhängen, Trinity, 18K trefärgat guld, ref. nr. MH518, 1997, höjd 20 mm, vikt 13,7 g, clips/stift, påse.
ENGELBERT, ring, Spike pavé, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 1,79 ctv, TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 10,8-11 mm, 42 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv TW-W/VS, höjd 32 mm, 12,9 g, skruvstift, en diamant av lägre kvalitet, en diamant skadad.
ATELIER BORGILA, armband, silver, Stockholm 1953, bredd 30 mm, längd 18 cm, vikt 41,2 g.
OLE LYNGGAARD, lås, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, längd 100 mm, 4-radig kedja i 18K guld/oxiderat sterlingsilver, längd 80 cm, total vikt 39,5 g varav låset 12,7 g, etui.
BERNT HÖGKVIST, armring, sterlingsilver, samorodok, Stockholm 1975, innermått ca 18 cm, vikt 242,5 g, säkerhetskedja. (d)
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor ca 15,2 mm, svarta diamanter ca 1,50 ctv, höjd 34 mm, vikt 15,1 g, krokar.
JAKOB ENGELBERTH TORSK, strösockerskål, silver, hänklar, gustaviansk stil, Stockholm 1906, höjd 18 cm, vikt 522,4 g.
C F CARLMAN, ljusstakar, silver, Stockholm 1949, höjd 10 cm, vikt 302,6 g, monogram.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 2,00 ct, ca TCa(K)/VS2, stl 17,75 mm, vikt 15,3 g, diamanten med nagg.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 23,00 ct, briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 18,25+ mm, vikt 16,7 g, smaragden har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragdslipad smaragder ca 30,00 ctv, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, höjd 28 mm, vikt 17,0 g, krokar med stopp, smaragderna har inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter har nagg.
COLLIER, låghaltigt vitguld, gammalslipad diamant ca 3,20 ct, ca TCa(K)/VS2, gammalslipade diamanter ca 0,28 ctv, längd 40 cm, vikt 5,7 g, kedja i 18K vitguld, stora diamanten har nagg och skador på rondisten samt repor.
RING, platina, stjärnsafir ca 13,00 ct, gammal-, åttkant- och äldre briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, Otto Andersson, Stockholm 1946, stl 17,5 mm, vikt 12,7 g, safiren har inneslutningar som når ytan och rör sig något i fattningen.
ERIC RÅSTRÖM, ljusstakar, silver, signerade, Stockholm 1954, höjd 17 cm, vikt 266,8 g.