Avslutad | Moderna – Lördag 9 oktober 2021
RING, 18K vitguld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCa/VS, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå kalcedon, 16 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 3,9 g, huggies.
BERND JANUSCH, collier, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1982 diam 60 mm, längd 70 cm, vikt 57,7 g. (d)
ROSA TAIKON & BERND JANUSCH, örhängen, silver, Stockholm 1971, höjd 60 mm, vikt 27,0 g, krokar. (d)
KALEVALA, hänge med kedja, Snöblomma, sterlingsilver, Marja Suna, höjd 100 mm, kedja 46 cm, vikt 44,6 g.
LAPPONIA, brosch, Drift Wood, 18K guld, design Björn Weckström 1970, monogramsignerad BW, 40x35 mm, vikt 21,0 g.
ÖRHÄNGEN, delvis förgyllt och oxiderat sterlingsilver, Ingrid Bärndal, Stockholm 2019, mått 2,0 x 5,2 cm, vikt 5,2 g, något sliten förgyllning.
BENGT LINDSTRÖM, collier, silver, signerad och numrerad 1/999, Guld Carlsen, Sundsvall 1983, längd ca 70 cm, vikt 80,9 g.
RING, sterling silver, delvist förgyllt, ben, design Anette Kraen, Danmark Odense, stl, 16,25 mm, vikt 18,2 g.
CARTIER, ring, Tankissme, 18K guld, ovalslipad ametist, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, referensnr. H70184, 1999, stl 16 mm, vikt 17,4 g.
LAPPONIA, örhängen, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv Finland 1994, höjd 26 mm vikt 4,3 g, stift.
LAPPONIA, collier, 18K guld, briljant ca 0,02 ct, Finland 1994, längd 40,5 cm, vikt 5,3 g.
RING, platina, briljantslipade diamaner 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Hallbergs, stl 18,5 mm, vikt 9,9 g, svaga fattningar.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, längd 18 cm vikt 7,5 g, några diamanter med nagg.