Avslutad | Klassiska – Lördag 23 oktober 2021
ALLIANSRING, 18K vitguld, behandlade gröna briljantslipade diamanter ca 0,89 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, diamanter ca 1,10 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 5 - 8,5 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,11ctv, längd 42 cm, vikt 27,4 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, ca 6 - 6,5 mm, lås i 18K guld med odlad pärla och smaragder, längd 51 cm, vikt 56,1 g.
W.A. BOLIN, hänge, smyckesägg, 18K guld, silver, blå och grön emalj, höjd 25 mm, vikt 6,4 g, originaletui, litet nagg på emaljen.
W.A. BOLIN, hänge, smyckesägg, 18K guld, silver, röd emalj, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, höjd 25 mm, vikt 5,5 g, originaletui, litet nagg på emaljen.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, odlade pärlor, något barocka ca 4 mm, 6 rader, längd 16,5 cm, lås i silver, vikt 26,5 g, ej knutet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W/VS, Arthur Guld Tillverkning, Köping 2016, stl 17,75 mm, vikt 5,6 g.
GUSTAF DAHLGREN, brosch, 18K guld, halvpärlor, mörkblå emalj, Malmö 1873, höjd 10,0 cm, vikt 15,1 g, etui, emaljskada och bucklor.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca Cr-Ca/VS-P, gröna glasstenar, stl 16,75 mm, vikt 4,8 g, mittstenen är ca 0,65 ct.
ENSTENSRING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,00 ctv, ca TCa(K)/VS1, offtound, stl 16,5 mm, vikt 3,3 g, diamanten har mindre nagg.
COLLIER, 14K guld, cabochonslipad smaragd och rubin, briljantslipd diamant ca 0,55 ctv, ca TCa/P1, längd 38 cm, vikt 9,5 g.
BESTICKSERVIS, silver, 72 delar, modell Uppsala, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 efterrättsskedar, signerade Löfman, Mema, Eskilstuna 1993-1999, totalvikt 3307 g, i lindor,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljntslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 15 mm, vikt 7,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P1, stl 16,5 mm, vikt 1,5 g.
LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr , ca W(H)/VS, Guldsmed Hans Rosin, Stockholm 1982 stl 19,25 mm, vikt 9,0 g.
BESTICKSERVIS, silver 101 delar, modell Svensk Rund, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 4 fiskgafflar, 4 fiskknivar, 1 matsked, 12 smörgåsknivar, 12 efterrättsgafflar, 12 efterrättsskedar, 12 kaffeskedar, 4 mockaskedar, 1 serveringssked, 1 såsslev, 1 smörkniv, 1 tårtspade, GAB, totalvikt 3993,0 g, i askar.