241 - 260 av 384
1...121314...20 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2021

Klubbad för

RING, platina, antik- och gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, diamant, ca W-TCr/SI, möjligen 2 orientaliska pärlor, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, etui, utbytt ringskena.

4 200 kr

Utrop: 4 700 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,30 ct, ca LY/P1, gammalslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Evert Gustafsson, Stockholm 1963, stl 17,75 mm, vikt 11,8 g, några diamanter med nagg och skador samt inneslutningar som når ytan.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

STRÖMDAHLS, ring, 18K vitguld, briljant och baguetteslipade diamanter 2,40 ctv enligt gravyr, ca ovalslipad safir 1,06 ct enligt gravyr, stl 16,25 mm, vikt 10,0 g, en baguetteslipad är skadad, några diamanter snurrar i sin fattning.

Utrop: 26 000 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter 0,78 ctv, ca W-TCr(W-I)/SI, stl 15 mm, vikt 2,6 g, ringskenan något skev.

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K guld, rubelit 12,54 ct, peridoter 1,68 ctv, 16 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 8,1 g, originaletui.

Utrop: 23 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,75 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, H Strömdahl, Stockholm 1987, stl 18,75 mm, vikt 5,6 g, enstaka diamanter med nagg.

Utrop: 7 400 kr

ARMBAND, 18K guld, briljanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 21,8 g.

Utrop: 11 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, snäckor, Alessandria Italien, 26,6 g, stift och bygel.

Utrop: 12 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad grön turmalin 7,52 ct, droppslipad blå turmalin 0,40 ct, droppslipad ametist 0,34 ctv, 18 briljantslipade diamanter 0,09 ctv, Mandelstam, stl 17 mm, vikt 5,2 g, originaletui.

Utrop: 11 200 kr

ARMBAND, Avatar collection, förgyllt silver, ovalslipad citrin 20,92 ct, emalj, tygband, Mandelstam, justerbar längd, originaletui.

Utrop: 3 300 kr

ARMBAND, Avatar collection, förgyllt silver, ovalslipad citrin 28,5 ct, emalj, grönt tygband, Mandelstam, justerbar längd, originaletui.

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, ametister 9,26 ctv, emalj, krokar, Mandelstam, höjd 28 mm, originalask.

Utrop: 1 900 kr

ÖRHÄNGEN, Avatar collection, förgyllt silver, citriner 11,98 ctv, emalj, Mandelstam, krokar, höjd 27 mm, originalask.

Utrop: 1 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 8 mm, stift, vikt 2,3 g.

Utrop: 5 800 kr

ARMBAND, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 19,5 cm, vikt 2,5 g, 1 diamant har nagg på kuletten.

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K roséguld, 288 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g.

Utrop: 14 000 kr

Utrop: 7 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW-TCr/SI, rörlig mittdel, höjd 28 mm, vikt 5,6 g, stift.

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 9 mm, stift, vikt 2,3 g.

Utrop: 7 200 kr

RING, 18K roséguld, 49 briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 7,2 g.

Utrop: 13 000 kr