Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 2 september 2021
LONGINES, fickur, 53,5 mm, Cal 21.25, Serie nr. 3521199, Boett nr. 3521199, silver (0,800), ankargång, ca 1917, fickurskedja i gulmetall.
Klockor Elgin
ELGIN, frackur, 43,5 mm, Cal 303 (7 stenar, 12 size), Serie nr. 20500526, Boett nr. 5195047, gulmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1918.
Klockor Elgin
ELGIN NATL WATCH Co, fickur, 55 mm, savonett, Cal 102 (11 stenar, 18 size), Serie nr. 3956938, Boett nr. 1720377, doublé, ankargång, skadad urtavla, defekt, mönster, ca 1890, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 51 mm, Boett nr. 3235487, silver (0,800), ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1903.
HELSA, Suisse De Luxe, Boett nr. 4246, herrur, 28,5 x 28,5 mm, gulmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1965.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 40,6L.T2,15P, Serie nr. 7807447, Boett nr. 8522197, stål, ankargång, renoverad urtavla, skadad urtavla, bucklor, ca 1932.
OMEGA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 3782335 (N), silver (0,800), ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1905.
TISSOT, Seastar, Cal 2030, Serie nr. 20850, Boett nr. 40641, herrur, 34,5 mm, svart stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, defekt ställmekanism, skadad boett, ca 1977, metallänk ej original.
MONDIA, Littoral, Boett nr. 76-634-60, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
ZENITH, fickur, 49 mm, Cal 18-28-3-P, Serie nr. 3256970, Boett nr. 8255026, stål (Staybrite), ankargång, skadad urtavla, saknar bygel, ca 1939.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 40,6L.T2,15P, Serie nr. 7642447, Boett nr. 8431867, silver (0,800), ankargång, bucklor, ca 1931, fickurskedja.
CERTINA, Club 2000, Cal 25-011, Boett nr. 623.3542.42, herrur, 36 mm, vitmetall, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1975.
OMEGA, fickur, 48,5 mm, Cal 40,6L.T2.15P, Serie nr. 7615883, Boett nr. 8417063, stål, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1932.
ALLSPORT, "Francois Borgel Case", herrur, 29 mm, Boett nr. 525535, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1940. metallänk ej original.
Klockor Waltham
WALTHAM, fickur, 58 mm, Cal A.T & Co (17 stenar, 18 size), Serie nr. 6501928, Boett nr. 5602761, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1883.