Avslutad | Klockor – Lördag 3 juli 2021
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust 36, Chronometer, Ref nr. 116231, Serie nr. G139706, Cal 3135, Verk nr. 3 3429649, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/rosa guld (Everose), automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63601-A0Y/RS, längd 180 mm, ca 2011.
Klockor Oris
ORIS, Classic Date, Cal 633 (ETA 2824-2), Serie nr. 19 55594, Boett nr. 7509, herrur, 39,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2000, box, ytterkartong.
TISSOT, Seastar Seven (T Swiss Made T), Cal 2451, Serie nr. 16721769, Boett nr. R41/42547-41, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, gravyr, läderband, originalspänne i doublé, ca 1973.
Klockor Hamilton
HAMILTON, American Classic, PSR Digital Quartz, Serie nr. 3XD XQD U61, Ref nr. H52414130, Boett nr. H524140, herrur, 40,8 x 34,7 mm, digital, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert (ej komplett), ca december 2020, box, ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Capeland Diver´s (200 Meters), Cal BM 11895 (ETA 2895-1) , Serie nr. 3522772, Boett nr. 65353, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, liten sekundvisare, datum, gummiband, ca 2005.
OLYMPIC, Antimagnetic, Cal Landeron 248, Boett nr. 909312, kronograf, herrur, 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, bucklor, läderband, ca 1955.
Klockor Movado
MOVADO, Museum, Serie nr. 9195177, Boett nr. 84 G2 1899, herrur, 35,5 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, ca 2000, box (ej komplett), ytterkartong.
TISSOT, Antimagnatique, frackur, 47 mm, Cal 40,5, Serie nr. 792466, Boett nr. 900158, 14K guld (Boliden), ankargång, gravyr, ca 1942, läderpåse, etui.
Klockor Corum
CORUM, Romvlvs, Ref nr. 4710321 V48, Boett nr. 411037, damur, 24 mm, stål/guld, quartz, safirglas, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås, cert, mars 1989.
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 155579 18, damur, 24 mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas, defekt, integrerat läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1985.
Klockor Rado
RADO, La Coupole Ceramica, Jubilé, Serie nr. 35969003, Boett nr. 204.0302.3, damur, 23 mm, high-tech ceramics, quartz, safirglas (repor), gravyr, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 03975, ca 1998.
TAG HEUER, Kirium, Professional, (200 Meters, T-Swiss Made-T), Cal 3.98, Serie nr. WS9134, Boett nr. WL1311, damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0708-M0-E1, ca 1997.
EFVA ATTLING, My Second, "Time will come", unisex, 35 mm, stål, quartz, safirglas, originallänk, viklås, cert, augusti 2017, box, ytterkartong.
LONGINES, La Grande Classique, Serie nr. 29741011, Boett nr. L4.135.2, damur, 24 mm, doublé, quartz, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. 37624, ca 2000.
OMEGA, De Ville, Cal 711, Serie nr. 23163609, Ref nr. ST 161.0022, Boett nr. 161.022 (C.B), herrur, 30 x 30 (36) mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1966.
Klockor Gucci
GUCCI, herrur, 33 mm, Serie nr. 0008131, Boett nr. 3000 M, doublé (10 micron), quartz, mineralglas, läderband, originalspänne i gulmetall, ca 1990.
TAG HEUER, Professional Sports "Golf", "Tiger Woods Edition", Serie nr. EWS6848, Ref nr. WAE1111-0, herrur, 36,5 x 33 (37) mm, stål/titan, quartz, safirglas (repor/nagg), datum, integrerat gummiband, cert, januari 2011.
Klockor Michel Herbelin
MICHEL HERBELIN, Paris, herrur, 32 mm, Boett nr. 14033, doublé, quartz, mineralglas, dag, datum, månad, månfas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1995.
Klockor Michel Herbelin
MICHEL HERBELIN, herrur, 28 x 32 (41) mm, Boett nr. 16842, doublé, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 2006, box, ytterkartong.
CHRISTOPHER WARD, London, C60 Trident, Pro Chronograph 600 (600m/2000ft), Cal ETA 7750, Serie nr. 0115, Ref nr. C60-43-CH-SBB, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, blå keramisk bezel, originallänk, viklås, cert, december 2016, box, ytterkartong.