Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad rubin ca 0,53 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 11 mm, stift, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 7 mm, stift, vikt 2,0 g, 1 diamant har håligheter samt en inneslutning som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/P, höjd 15 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr/P, höjd 13 mm, stift, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, vikt 4,0 g, graverad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCa(L)/VS, 14 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17 mm, vikt 1,9 g, undermåliga klor.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 4 rader, odlade sötvattenspärlor, ljust rosa, färgade, längd 20,5 cm, lås i vitmetall.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 9 mm, längd ca 140 cm, knutet, vikt 130,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/VS-SI, diameter 16 mm, stift, vikt 6,4 g.
HÄNGE, 18K guld, kors, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI, mått 18 x 11 mm, vikt 3,8 g, diamanten har skador.
COLLIER, sterlingsilver, pärlemor stämplat Cornelia Webbm längd 35,5-42,5 cm, vikt 15,4 g.
BROSCH, 18K rodierat guld, 4 odlade pärlor, 3 åttkantslipade diamanter, blomma, längd 1,8 cm, vikt 2,9 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, längd på kedjan 39 cm, vikt 6,1 g.