Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 augusti 2021
SMYCKESET, collier, brosch, örhängen, förgylld metall, granater, längd collier 41 cm.
BROSCH/HÄNGE, 14K guld, snäckskalskamé mått ca 4,0 x 2,7 cm, venezialänk i förgyllt silver medföljer, vikt 9,0 g, ask.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca H/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, knappformade odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 4 cm, vikt 3,3 g.
COLLIER, florit, odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 54 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad färgad kvarts, krokar, längd 4 cm, vikt 4,3 g.
ÖRHÄNGEN, silver, kulor av korall, stift, längd 35 mm, vikt 4,7 g, udda snurrebussar.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, ovala fasettslipade bergskristaller, stängbara krokar, höjd 20 mm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/förgyllt silver, ovala fasettslipade citriner, stift, höjd 23 mm, vikt 5,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 25 x 17 mm, krokar, längd 4 cm, vikt 13,0 g.
RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, rubiner, stl 16 mm, vikt 1,9 g, rubiner med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,36 ct, ca W/VVS, stl 18,75 mm, vikt 3,1 g, gravyr.