Avslutad | Moderna – Lördag 14 augusti 2021
BVLGARI, örhängen, Cicladi, 18K guld, roterande skivor, längd cirka 3 cm, vikt 22,4 g, ena örhänget med mindre spricka vid fästet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 8 g, enstaka diamant med nagg.
BVLGARI, örhängen, Allegra, 18K guld, odlade pärlor, topaser, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, clips, höjd 30 mm, vikt 14,3 g.
LES MUST DE CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, stl ca 16 mm, vikt 7,9 g, garanticertifikat.
LAPPONIA, collier, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,02 ct, längd 40 cm, vikt 12,5 g.
LAPPONIA, armband, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv längd 18 cm, vikt 15,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 64 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g, en diamant med nagg vid kuletten, några diamanter snurrar något i fattningarna.
TENNISARMBAND, 18K guld, 64 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g, några diamanter något lösa i fattningarna.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K roséguld, odlade tahitipärlor och sötvattenspärlor, ca 10,2 och 6,9 mm, vikt 4,4 g, skruvstift.
CHOPARD, ring, Happy diamonds, 18K guld, 41 briljantslipade diamanter samt 4 åttkantslipade ca 0,47 ctv, ca TW/VVS, ref.nr 82/2347-20, serienr 9329959, stl 16,75 mm, vikt 18,9 g, originaletui, bruksslitage.
PATRIK AF FORSELLES hänge/kedja, briljant ca 0,15 ct, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 2,5 g, ej stämplat.
SANDBERG, örhängen, 18K guld, 18 briljanter ca 0,30 ctv, längd ca 2 cm, stift, vikt 2,3 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K guld, Snakes, 8 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv ca TW/VS, vikt 5,2 g, originaletui, ytterkartong och certifikat från 2019.