Avslutad | Moderna – Lördag 14 augusti 2021
TENNISARMBAND, 18K vitguld, behandlade gula och bruna briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, längd 16,5 cm, vikt 7,1 g.
BVLGARI, ring, B.zero 1, 4- band, 18K guld, stl 17,75 mm (58), vikt 11,3 g, rodiumrester.
MUST DE CARTIER, ring, 18K trefärgat guld, Trinity, stl 17,75 mm, vikt 8 g, storleksändrad.
EFVA ATTLING, ring, Love Bowl, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
LEO WITTWER, ring 18K vitguld, briljantslipade diamanter 2,03 ctv enligt gravyr, ca TW(G)/VS, butikscert, stl 18 mm, vikt 19,3 g.
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 11,8 g, en del diamanter med nagg och skador.
EFVA ATTLING, ring, Sweet Heart, 18K vitguld, briljanter ca 0,33 ctv, ca TW(G)/SI, stl 17 mm, vikt 5,3 g, gravyr.
OLE LYNGGAARD, ring, Törnros, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 13,0 g.
CHOPARD, ring, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca TW/VVS, stl 16,75 mm, "Happy diamonds", referens 82/1084 serienr 9238037, vikt 6,3 g, originaletui.
LAPPONIA, ring, Spitzbergen, 18K guld/platina, 3 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, ca TW/VS, Finland 1992, stl 18,5 mm, vikt 7,1 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,50 ct, TW(G)/VVS, Diamond Control certifikat 11269 från 1978, förseglad i plastficka.
DIAMANT, briljantslipad, 0,52 ct, TW(G)/VVS2, Diamond Control certifikat 111200 från 1978, förseglad i plastficka.
STIGBERT, armring, 18K guld, Engelbert, signerad, öppningsbar, inre omkrets ca 17 cm, vikt 13,5 g.
OLLE OHLSSON, hänge med kedja, sterlingsilver, längd 45 cm. vikt 11,2 g.(d)
Visa varaSmycken Hänge med kedja
OLLE OHLSON, hänge med kedja, sterlingsilver, Stockholm 1975, längd 88 cm, vikt 72,2 g (d)
Visa varaSmycken Ring
OLLE OHLSSON, ring, sterlingsilver/14K guld, Stockholm 1979, stl 16,75 mm, vikt 8,2 g. (d)
Visa varaSmycken Örhängen
OLLE OHLSSON, örhängen, sterlingsilver, Stockholm 1992, krokar, vikt 10,8 g, kartong (d)