Avslutad | Klassiska – Lördag 10 juli 2021
ARMBAND, 18K vitguld, fjäril, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, längd 19 cm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 13,25 - 13,5 mm, brijantslipade diamnter ca 0,26 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, krokar med stopp, höjd 29 mm, vikt 8,8 g,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 20 mm, stift, vikt 2,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, höjd 36 mm, vikt 5,9 g.
RING, låghaltigt vitguld, smaragdslipad smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-CR/P, stl 19,5 mm, vikt 8,4 g, smaragd med skador och slitna fasetter, en diamant är skadad och enstaka diamanter med nagg på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade rubiner ca 2,0 ctv, smaragder ca 1,5 ctv, briljantslipadediamanter ca 0,35 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stift, höjd 68 mm, vikt 4,6 g, smaragderna med nagg.
ARMBAND, 18K vitguld, 47 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, platina, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, flerfärgade safirer ca 1,74 ctv, briljantslipade diamanter ca ca 0,32 ctv, TCr-TCa/VS-P, stift, höjd 72 mm, vikt 6,6 g, en diamant är skadad.
RING, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, safirer ca 2,0 ctv, stl 16,75 mm, vikt 10,7 g.
RING, 18K vitguld, carréslipade safirer ca 0,60 ctv, briljantslipade diamnater ca 1,27 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,4 g, två diamanter är skadade.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca Ca(M)/VVS2, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI-P, diameter 7 mm, stift, vikt 1,8 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 9,2 g, några diamanter med skador och nagg, porositet i guldet, storleksändrad.
RING, 18K guld, ovalslipad citrin ca 12,3 ct, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS-SI, emalj, stl 17,5 mm, inre ringskena, vikt 33,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 1,5 cm, vikt 2,8 g.
RING, 18K roséguld, 95 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.