Avslutad | Klassiska – Lördag 19 juni 2021
RING, 14K guld, smaragder, briljanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 6,7 g, en smaragd saknas, smaragder med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljanter ca 0,62 ctv, ca TW(G)/VS, höjd 2 cm, huggies, vikt 6,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 62 briljanter ca 0,90 ctv, gul färgton, ca SI-P, höjd ca 1,7 cm, huggies, vikt 6,7 g, svaga fattningar, några diamanter med nagg och skadad.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, odlad barock pärla 19,2 x 13,5 mm, fantasikedja 44 cm, vikt 36,4 g.
HÄNGE, 18K guld, Tors Hammare, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, mått 42 x26 mm, vikt 36,8 g, trasig öggla.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Cr/SI1-SI2, 10 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,3 g, mittstenen med natural på rondist och nagg på en stjärnfasett, enstaka stenar med mindre nagg på kulett.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade pärlor ca 3,7 mm, längd ca 53 cm, vikt 9,7 g, knutet, öglorna som passar till låset är öppna.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, 2 rader, lås i 18K guld med mabépärla, vikt 41,4 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,9 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, höjd 20 mm, vikt 3,8 g.
HALSKEDJA, 18K guld, ankarlänk, Bengt J Anderssons Guld, Stockholm, bredd 4,5 mm, längd 46 cm, vikt 40,8 g.
RING, 18K guld, rosenslipad diamant, diameter 4,5 mm, Dahlgren & Co, Malmö, antik, stl 16 mm, vikt 2,3 g, slitna klor.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VS2, Schalins, stl 15,75 mm, gravyr, diamant med inverterad natural på rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamantr 0,44 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, Schalins, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g, gravyr.
CLAES GIERTTA, ring, 18K vitguld, äldre kuddslipad diamant ca 1,90 ct, ca TCa(K-L)/skador vid rondisten i övrigt väldigt små inneslutningar, 10 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W-TCa/VS-P, Stockholm 1996, stl 14,25 mm, vikt 8,8 g, storleksändrande kula fastlödd i rinskenan, en sidosten har liten skada.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 2,5 g, en sten skadad och en sten har nagg.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca R-TW/SI, stift, vikt 1,2 g, snurrebussar i silver.