Avslutad | Klassiska – Lördag 29 maj 2021
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 1,9 cm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, mått ca 7,5 x 7,5 mm, vikt 2,0 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 2 st skjortknappar, 18K guld, vita stenar och pärlor, vikt 12,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 134 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, höjd 2,0 cm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 2,7 cm, vikt 5,1 g, några diamanter med mindre ytdefekter.
ARMBAND, 14K guld, 15 obehandlade blå safirer ca 20,00 ctv, den största är ca 2,60 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 19,5 cm, vikt 17,0 g, svaga fattningar och ledningar, ett fåtal safirer med mindre nagg och naturliga håligheter.
RING, 18K vitguld, ametist, 6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 11,4 g, lätt slitage på ametisten.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.
COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk, Hallberg Guldvarufabrik, Köping 1965, bredd 7,6-12,8 mm, längd 44,5 cm, vikt 59,2 g.
COLLIER, 18K guld, dubbel bismarcklänk, Guld Carlsén, Sundsvall, bredd 7,2 mm, längd 45 cm, vikt 22,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, hematit, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, stift, höjd 63 mm, vikt 13,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade akvamariner ca 8,55 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, stift, höjd 29 mm, vikt 5,2 g.
RING, 18K vitguld, granat, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 17,75 mm, vikt 13,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 13,25 - 13,5 mm, brijantslipade diamnter ca 0,26 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, krokar med stopp, höjd 29 mm, vikt 8,8 g,
ENGELBERT, ring, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter 0,24 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, Stockholm 1999, stl 16 mm, vikt 6,3 g, en diamant lös i sin fattning.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 88 prinsesslipade diamanter 4,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 15,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 18,75 mm, vikt 9,2 g, några diamanter med skador och nagg, porositet i guldet, storleksändrad.