Avslutad | Moderna – Lördag 15 maj 2021
GEORG JENSEN, 18K trefärgat guld, Fusion, 3 delar, 8 behandlade orangea briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 55 (18 mm), vikt 17,6 g, gravyrer.
STELT ARMBAND, förgyllt silver, smaragdslipad citrin ca 160,0 ct, Stardust collection, Mandelstam, mått 61 x 53 mm, vikt 73,8 g, originaletui.
ARMBAND, Camo avatar bracelet, förgyllt silver, emalj, ovalslipad prasiolit ca 34,0 ct, tygband, Mandelstam, justerbar längd, originalask.
RING, sterlingsilver, fasetterad ljus ametist 19,2 ct, Stardust collection, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 15,5 g, originaletui.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, urverk, junk collection, Mandelstam, diameter 20 mm, originaletui.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, citriner ca 20,0 ctv, Stardust collection,Mandelstam, stift, höjd 43 mm, vikt 12 g, originalask.
ROBERTO COIN, örhängen, 18K vitguld, pärlemor, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,3 g, originaletui.
LAPPONIA, manschettknappar, Ciria, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, design Björn Weckström, mått 1,3 x 1,3 cm, vikt 12,2 g.
Smycken Slipshållare
LAPPONIA, slipshållare, Ciria, 18K guld/platina, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, design Björn Weckström, längd 5,9 cm, vikt 10,9 g, klämma i gulmetall.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtslipade behandlade rubiner 0,86 ctv, vikt 1,2 g, stift.
ENGELBERT, alliansring, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
ENGELBERT, trestensring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stl 18 mm, vikt 5,5 g, graverad, en diamant snurrar i fattningen, originaletui.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,50 ct, E/VS1, laserinskription GIA 2254214699, 66 st briljantslipade diamanter ca 0,78 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,6 g, en trasig sten, lägre tillverkningskvalité.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 navettslipade och 34 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW-TCr/SI-VS, stift, längd 24 mm, vikt 4,0 g, enstaka med nagg på kulett.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 170 st briljantslipade diamanter ca 6,89 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 43 cm, vikt 18,3 g, några diamanter med mindre nagg på kulett.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 st briljantslipade diamanter ca 2,79 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 7,7 g, ca hälften med ytdefekter.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 16 st briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca TW-W/VS, vikt 4,1 g.