Avslutad | Klockor – Lördag 10 april 2021
Klockor Hublot
HUBLOT, Geneve, Big Bang, Cal 4104, Serie nr. 953168, Ref nr. 301.SX.130.RX, Boett nr. 301, kronograf, herrur, 44 mm, stål/kevlar, automatisk, safirglas (nagg), datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås i stål, cert (chip, ej aktiverat/ej komplett), ca april 2014, box (skadad), ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 7363500, Cal 3035, Verk nr. 0768999, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (skadad, se fördjupad info och bilder), viklås, Ref nr. 62523H.18-H2/455, ca 1983.
OMEGA, Speedmaster, Classic, "Heritage", Cal 1110 (2892-2), Serie nr. 51624672, Ref nr. DA 166.0285, Boett nr. 166.0285 / 366.0885 (K.B), herrur, 35 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1990.
OMEGA, Genève, Cal 485, Serie nr. 28600981, Boett nr. C50602 / 7205, damur, 17 mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, formverk, integrerad originallänk i 18K vitguld, längd 175-178 mm, totalvikt 30,5 gram, ca 1969, box.
OMEGA, De Ville, Cal 620, Serie nr. 34953252, Ref nr. BA 111.023, Boett nr. 111023, herrur, 25,5 x 26 (34,5) mm, 18K guld, manuell, plexiglas, urtavla i guld, skadad urtavla, läderband, ca 1972.
ROLEX, damur, 16 x 16 (24) mm, Ref nr. 3670, Serie nr. 045542, stål, manuell, mineralglas (skadat), skadad urtavla, defekt (akut servicebehov), boett signerad "31 Victories De Haute Precision", ca 1938, metallänk (ej original).
INTERNATIONAL WATCH Co, damur, 20,5 mm, Cal 41, Serie nr. 1306953, Boett nr. 1321043, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt (går ej, fjäder av), bucklor boett, läderband, ca 1953.
OMEGA, Dynamic, Cal 1138, Serie nr. 55776213, PIC nr. 5290.50.00, Ref nr. ST 175.0310, Boett nr. 175.0310, kronograf, herrur, 38,5 mm, stål, automatisk, safirglas, skadade visare, originallänk, viklås, Ref nr. 1571/871, ca 1996.
TISSOT, Antimagnetique, Cal P.C 27, Serie nr. 1391678, Boett nr. 1385300, herrur, 32,5 mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1943.
TISSOT, herrur, 35 mm, Cal 31-1, Serie nr. 1725966, Boett nr. 6540-1 / 662, stål, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1946.
OLYMPIA, Sportmaster, Cal ETA 1120, herrur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Genève, Freelancer, Cal RW 5000 (ETA 7750), Serie nr. K439443, Ref nr. 7745-TIC-05659, Boett nr. 7745, kronograf, herrur, 45 mm, titan, automatisk, safirglas, dag, datum, glasbaksida, läderband, viklås i titan, ca 2012, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Cal 1424, Serie nr. 58434174, PIC nr. 2583.80.00, Ref nr. SU 596.1523, Boett nr. 596.1523 (LL), damur, 28 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 6501/827, ca 2002.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 30.10 R.A PC, Serie nr. 10523982, Ref nr. CK 2374, Boett nr. 2374/6, stål, hammarautomat, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1946.
Klockor Rado
RADO, Coupole Classic, Cal ETA C07611, Serie nr. 15465703, PIC. R22876015, Boett nr. 763.3876.4, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. 72.0053 / 343019, ca 2020, box, ytterkartong.
CARTIER, Santos Galbée, Cal 077 (ETA 2671), Boett nr. 2423/830023CD, damur, 24 x 24 (35) mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, originallänk, viklås, Ref nr. CCGG, cert, oktober 2003, box.
BREITLING, Starliner (100 M/330 FT), Chronometre, Cal 71, Verk nr. 983313, Serie nr. 983313, Ref nr. A7134012-B798, damur, 30 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8), integrerad Pilotlänk, viklås, Ref nr. T3907/368 A, cert, maj 2008, box (skadad), ytterkartong (ej komplett).
MORMORSUR, 30 mm, Boett nr. 240909, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, boett med halvpärlor (93 st.) monogram i blå emalj och krönande krona (Gustav V:s), innerlock i 18K guld, ca 1915.
TAG HEUER, Grand Carrera, GMT, Chronometer, Cal 8 (ETA 2892A2), Serie nr. 1699169, Ref nr. WAV5112.BA0901, herrur, 42,5 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, två tidszoner, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. FAA032-X-R2, servad januari 2021, cert, februari 2013, box, ytterkartong.