Avslutad | Klassiska – Lördag 27 mars 2021
HELALLIANSRING, 18K guld med 30 briljanter 1,03 ctv, ca TW(G)/VS storlek 17,25 mm
RING, 18K vitguld med blå safirer 1,43 (1,15+0,28) ctv,42 briljanter 0,28 ctv, TW(G)/VS, storlek 16,5 mm
RING, 18K vitguld med 11 safirer 2,07 ctv, 44 briljanter 0,67 ctv, ca TW-W/VS, storlek 16,75+ mm, vikt 8 g
RING, 18K vitguld med blå safir 0,82 ctv, 22 briljanter 0,25 ctv, W-TCR(H-I)/VS-SI, storlek 17 mm, vikt 3,4 g
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,25 mm, vikt 5,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 73 st briljantslipade diamanter ca 2,87 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,8 g.
RING, 14K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCr/SI2, 26 st briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cape/SI-P, stl 17 mm vikt 4,2 g.
ARMRING, 18K roséguld, 28 briljantslipade diamanter 0,14 ctv, ca W/SI, diameter 5,5 cm, vikt 7,4 g, en diamant med skada.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, storlek 16,25 mm, vikt 3,5 g.
ALLIANSRING, platina, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, storlek 16,75+ mm, vikt 4,7 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,16 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI, längd 17,5 cm, vikt 8,8 g, ett fåtal diamanter med nagg vid kuletterna.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,02 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
ARMBAND, ca 15K guld, 18 smaragder ca 5,80 ctv, 18 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 12,2 g, smaragder med till största del mindre nagg och sprickor och några med lite större, ett fåtal diamanter med nagg och mindre skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir ca 0,94 ct, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr(H-J)/P längd 40 cm, vikt 2,0 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 75 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18,5 cm, vikt 9,8 g.
RING, 18K vitguld, 6 smaragder ca 0,33 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalfasetterad rubin ca 0,57 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/P, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.