Avslutad | Moderna – Lördag 13 mars 2021
ENSTENSRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ctv, ca W/P, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,85 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VS2-SI1, 8 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 18,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, många små briljanter ca 2,01 ctv, ca W-TCr/VS-SI, enstaka P1, stift, vikt 8,8 g.
ARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, längd 19 cm, vikt 111,0 g, etui, ytterkartong.
Smycken Lås
PER BORUP, lås, 18K guld, 14x11 mm, vikt 4,9 g, 3 collier med odlade sötvattenspärlor och svarta stenar medföljer, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, droppslipade morganiter ca 5,6 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, W-TCa(H-K)/VS-SI, krokar, höjd ca 38 mm, vikt 5,0 g, två diamanter med skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 1,04 ct enligt gravyr, ca TW(F)/VVS2, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
LAPPONIA, ring, 18K guld, signerad BW, Björn Weckström, Finland, stl 17 mm, vikt 26,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljanter 0,83 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, huggies, vikt 6,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, vikt 4,7 g, stopp av imitationspärlor, flera diamanter med skador och nagg.
LAPPONIA, ring, Origami 32, sterlingsilver, design Zoltan Popovits, stl 16,75 mm, vikt 10,9 g.
EFVA ATTLING, collier, Kisses, sterlingsilver, längd 41 cm, vikt 6,4 g, originalask.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 4,65 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 9,7 g.
LIISA VITALI, ring, sterlingsilver, genombruten sfär, Nestor Westerback, Helsingfors 1971, stl 16 mm, vikt 4,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stift, vikt 14,8 g.
KALEVALA KORU, hänge/kedja, sterlingsilver, Helsingfors 1965, längd 62 cm, vikt 16,8 g.