Avslutad | Moderna – Lördag 13 mars 2021
RING, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 4,35 ct, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g, tanzaniten har 2 repor på bordet.
ARNE JOHANSEN, collier, Boomerang, sterlingsilver, Danmark, längd 40 cm, vikt 46,4 g.
ARNE JOHANSEN, armband, Boomerang, sterlingsilver, Danmark, längd 18 cm, vikt 31,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 107 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 5,9 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, 18K guld, Sweet Drops, fasetterad limekvarts, briljantslipad diamant 0,015 ct, TW/VS, höjd ca 22 mm, vikt 3,7 g, slitna fasettkanter.
OLE LYNGGAARD, berlock, 18K guld, Sweet Drops, fasetterad ametist, briljantslipad diamant 0,015 ct, TW/VS, höjd ca 22 mm, vikt 3,6 g, slitna fasettkanter.
OLE LYNGGAARD, berlock, 18K guld, Sweet Drops, fasetterad grön kvarts, briljantslipad diamant 0,015 ct, TW/VS, höjd ca 22 mm, vikt 3,7 g, slitna fasettkanter.
OLE LYNGGAARD, hänge, 18K guld, droppe, design Charlotte Lynggaard, höjd 20 mm, vikt 5,1 g, svart design string medföljer, skadat originaletui
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, rosa safirer, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, stl 17 mm, vikt 11,9 g.
RING, 18K roséguld, 288 briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K guld, 80 briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, någon sten P.
RING, 18K vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g.
ARMRING, 18K roséguld, 40 briljantslipade diamanter ca 2,97 ctv, ca TW/VS-SI, 38 bruna briljantslipade diamanter ca 2,35 ctv, Italien, öppningsbar, mått 60 x 45 mm, vikt 82,0 g, etui, små sprickor i guldet.
POMELLATO, collier, Tabou, 18K guld/silver, rodolitgranater, längd 38 cm, vikt 9,7 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 9 bruna och gula navett - , prinsess - och briljantslipade diamanter samt 28 briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca Tca/P, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, vikt 3,7 g, stift, några diamanter har nagg.
RING, 18K roséguld, 7 hjärtslipade flerfärgade behandlade safirer ca 4,24 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, två safirer har nagg.