Avslutad | Moderna – Lördag 13 mars 2021
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 92 briljanter ca 0,74 ctv, ca W/VS-SI, 1 dia P1, stift/clips, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, små briljanter ca 1,26 ct totalt ca W/SI, hängande med stift, vikt 8,8 g.
GEORG JENSEN, ring, Infinity, sterlingsilver, svarta briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, design Regitze Overgaard, stl 53 (16,75 mm), vikt 2,0 g.
ANDERS HÖGBERG, ring, 18K guld, grön turmalin ca 1,40 ct 24 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, Göteborg 1977, stl 16,75 mm, vikt 14,5 g. (d)
GEORG JENSEN, collier, hjärta, sterlingsilver, design Astrid Fog, ca 1970, hjärta 60x65 mm, längd 62 cm, vikt 99,9 g, 2 extralänkar medföljer.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1968, stavarnas längd 5 mm, längd 42 cm, vikt 22,5 g. (d)
ARVO SAARELA, collier, silver, ametister, odlade pärlor Enköping 1964, längd 40 cm, vikt 55,2 g. (d)
ARVO SAARELA, armband, silver, ametister, odlade pärlor Enköping 1964, längd 19,5 cm, vikt 26,1 g. (d)
SVEN ERIK HÖGBERG, armband, stiliserad ankarlänk, Göteborg 1960, längd 20 cm, vikt 28,7 g. (d)
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,36 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 4 cm, stift, vikt 4,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsess- samt navettesl diamanter 2,28 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 6,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 1,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,3 g, stift.
WIWEN NILSSON, örhängen, silver, bergkristaller, signerade, Lund 1954, höjd 40 mm, vikt 6,2 g, skruvmekanism, små nagg. (d)
WIWEN NILSSON, ring, silver, bergkristall, signerad, Lund 1947, stl 19,5 mm, vikt 9,9 g, graverad, storleksändrad, små nagg. (d)
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1953, längd 6,0 cm, vikt 10,8 g, små nagg. (d)
WIWEN NILSSON, brosch, silver, bergkristaller, signerad, Lund 1946, längd 6,0 cm, vikt 7,7 g, ena bergkristallen har skada i ena hörnet.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-TCr/P, längd 18 cm, vikt 5,7 g.