181 - 200 av 254
1...91011...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 13 mars 2021

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 92 briljanter ca 0,74 ctv, ca W/VS-SI, 1 dia P1, stift/clips, vikt 3,9 g.

Utrop: 7 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, små briljanter ca 1,26 ct totalt ca W/SI, hängande med stift, vikt 8,8 g.

Utrop: 15 600 kr

GEORG JENSEN, ring, Infinity, sterlingsilver, svarta briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, design Regitze Overgaard, stl 53 (16,75 mm), vikt 2,0 g.

1 600 kr

Utrop: 1 600 kr

ANDERS HÖGBERG, ring, 18K guld, grön turmalin ca 1,40 ct 24 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, Göteborg 1977, stl 16,75 mm, vikt 14,5 g. (d)

Utrop: 13 000 kr

GEORG JENSEN, collier, hjärta, sterlingsilver, design Astrid Fog, ca 1970, hjärta 60x65 mm, längd 62 cm, vikt 99,9 g, 2 extralänkar medföljer.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K guld, turmalin, Gilbert, 1970-tal, stl 16,25 mm, vikt 13,7 g.

Utrop: 7 500 kr

WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1968, stavarnas längd 5 mm, längd 42 cm, vikt 22,5 g. (d)

13 400 kr

Utrop: 11 000 kr

ARVO SAARELA, collier, silver, ametister, odlade pärlor Enköping 1964, längd 40 cm, vikt 55,2 g. (d)

3 000 kr

Utrop: 3 400 kr

ARVO SAARELA, armband, silver, ametister, odlade pärlor Enköping 1964, längd 19,5 cm, vikt 26,1 g. (d)

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

SVEN ERIK HÖGBERG, armband, stiliserad ankarlänk, Göteborg 1960, längd 20 cm, vikt 28,7 g. (d)

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 1,36 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, längd 4 cm, stift, vikt 4,0 g.

8 900 kr

Utrop: 9 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsess- samt navettesl diamanter 2,28 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 6,2 g.

Utrop: 32 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 1,0 g.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 1,3 g, stift.

4 200 kr

Utrop: 3 800 kr

WIWEN NILSSON, örhängen, silver, bergkristaller, signerade, Lund 1954, höjd 40 mm, vikt 6,2 g, skruvmekanism, små nagg. (d)

2 700 kr

Utrop: 2 500 kr

WIWEN NILSSON, ring, silver, bergkristall, signerad, Lund 1947, stl 19,5 mm, vikt 9,9 g, graverad, storleksändrad, små nagg. (d)

8 300 kr

Utrop: 3 000 kr

WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, bergkristall, signerad, Lund 1953, längd 6,0 cm, vikt 10,8 g, små nagg. (d)

3 000 kr

Utrop: 2 500 kr

WIWEN NILSSON, brosch, silver, bergkristaller, signerad, Lund 1946, längd 6,0 cm, vikt 7,7 g, ena bergkristallen har skada i ena hörnet.

2 500 kr

Utrop: 2 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca TW-TCr/P, längd 18 cm, vikt 5,7 g.

9 300 kr

Utrop: 10 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 10 mm, kedja 40 cm, vikt 1,5 g.

Utrop: 2 700 kr