Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 5-radigt, halvstelt, mestadels orientaliska pärlor ca 2,2-3,2 mm, mellandelar och lås i platina med gammal- och rosenslipade diamanter, längd 17,5 cm, vikt 23,5 g,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppformad rosa korall, 38 briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW/SI-P, längd 8,5 cm, vikt 6,3 g, clips, limrester.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,90 ct, ca TCa(K)/VS1, 105 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 10,5 g, mittstenen har små repor på bordet.
GEORG JENSEN, armband, nr 160, sterlingsilver, Nanna Ditzel, efter 1945, längd 19 cm, vikt 64,8 g.
WIWEN NILSSON, brosch, hjort, nr 4, sterlingsilver, signerad, Lund 1963, mått 3,4x4,6 cm, vikt 14,7 g. (d)
CARMOSÉRING, 20K guld, behandad gulorange safir ca 3,40 ct, briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW/VVS, stl 18 mm, en diamant med nagg på kuletten.
ATELIER BORGILA, collier, sterlingsilver, Stockholm 1958, längd 38 cm, vikt 56,1 g (d).
CARTIER, ring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca River-TW/VVS, refnr 759033, stl 53 (16,75+ mm), vikt 15,3 g, enstaka diamanter med nagg, en diamant utbytt, etui.
TIFFANY & CO, armband, 30 rader, 18K guld, London 2004 för Tiffany Germany, längd 17,5 cm, vikt 20,2 g, originaletui.
BROSCH, platina, ametist ca 25,00 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, antik, mått 6,0x4,0 cm, vikt 24,7 g, omarbetad, ametisten har nagg på kuletten, flera diamanter har nagg och skador, etui.
ARMRING, 14K roséguld, 56 gammalslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca River-TCa/VS-SI, stl 5,8x4,8 cm, vikt 14,9 g, säkerhetskedja, flera diamanter har skador och nagg.
BROSCH, 18K guld/silver, målat miniatyrporträtt, rosenslipade diamanter, antik, Viktoriansk, Frankrike, höjd 2,9 cm, vikt 9,8 g.
Smycken Enstenshänge
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, droppslipad diamant ca 2,65 ct, ca TW(G)/VS2-SI1, hängets höjd 2,1 cm, 3 rader ankarlänk, kedjans längd 42 cm, vikt 12,9 g, planslipad kulett.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus nr 3, 18K guld, rosa månsten, stl 17 mm, vikt 13,5 g, originalask, ytterkartong.
OLE LYNGGAARD, Snakes Ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,02 ctv, TW/VS, stl 18 mm, vikt 11,7 g, originalask, ytterkartong.
CHIMENTO, armband, Pyramid Shell Bracelet, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, längd 20,3 cm, vikt 33,8 g.
COLLIER, 18K guld/roséguld, South Seapärla ca 13,8 mm, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS, justerbar längd 41 och 44 cm, vikt 13,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 South Seapärlor ca 12,5-12,7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, höjd 63 mm, vikt 21,1 g, stift med stopp.
ARMBAND, platina, gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCa(G-L)/SI, Art Deco, Frankrike, längd 18,5 cm, vikt 25,9 g, ett antal diamanter med nagg och skador, lagning.
C.F. CARLMAN, carmoséring, 18K vitguld, colombiansk smaragd ca 2,64 ct, minor clarity enhancement, gemstone report från Deutsche Stiftung Edelsteinforschung, Idar-Oberstein, nr 028600, 16 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, Stockholm 1956, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g, smaragd med endast mindre nagg, enstaka diamanter med nagg.