Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 5 juni 2021
OLE LYNGGAARD, ring, Rustik, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,08 ct, W/VS, stl 17,25 mm, vikt 9,8 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Rustik, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, W/VS, höjd 3,5 cm, vikt 14,4 g, clips.
GEORG JENSEN, tårtgafflar, 7 st, Konge, sterlingsilver, Danmark, längd 14,3 cm, vikt 185,9 g.
GEORG JENSEN, kaffeskedar, 12 st, Konge, sterlingsilver, Danmark, längd 11,2 cm, vikt 176,9 g.
GEORG JENSEN, trancherbestick, Konge, sterlingsilver, köttgaffel och trancherkniv, Danmark, längd 28,0 respektive 26,7 cm, vikt 160,3 g.
GEORG JENSEN, såsslev, Konge, silver, Danmark 1915-1930, svenska importstämplar, längd 12,0 cm, vikt 78,1 g.
OLE LYNGGAARD, armband, 18K guld, lås Smilet i 18K guld/vitguld, diameter 14,5 cm, längd 17,5 cm, vikt 37,5 g, säkerhetskedja.
LAPPONIA, armband, Forsstenar, 18K guld, Björn Weckström, Finland, längd 19,5 cm, vikt 43,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 oval- och kuddslipade gula, rosa och blå safirer ca 12,36 ctv, 4 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 3,0 cm, vikt 6,9 g, stift, safirerna och diamanterna har små nagg.
ARMBAND, 18K guld, pärlemor, agat, Italien 1960/70- tal, längd 18,5 cm, vikt 76,9 g.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgrari, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, höjd 43 mm, vikt 18 g, stift/clips.
W A BOLIN, pärlcollier, 2-radigt, odlade pärlor, ca 7,5 mm, lås i 18K vitguld, gammal- och briljantslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 1972, längd 41 cm, vikt 66,5 g, några diamanter med nagg och skador.
OLE LYNGGAARD, lås, Elefant, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct, ca TW/VS, kedja, 3-radig, längd 51 cm inklusive lås, vikt 31,7 g, originalask.
Silver Fat
KAKFAT, silver, böhmiskt glas, graverad dekor, Fredrich Peters, Hamburg 1866, diameter 27 cm, höjd 11,5 cm, vikt 930,3 g, buckla.
ARMRING, 18K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCa/SI-P, blå safir ca 1,00 ct, Finland 1908, öppningsbar, innermått 5,1x5,7 cm, vikt 24,6 g.
SPEGEL, silver, antik, Frankrike, Paris ,1800-talets första hälft, bakstycke i maghogny, med stativ samt upphängningskrok, mått 24,5x 34,5 cm.
CARTIER, armband, Love Bracelet, 18K vitguld, refnr HLY438, stl 20, vikt 28,5 g, originalfodral.
FISKBESTICK, 10 delar, silver, Sachsisk modell, 5 fiskgafflar, 5 fiskknivar, Cohr, Danmark, svenska importstämplar, längd 18,2 respektive 19,8 cm, vikt 546,1 g.