Avslutad | Klockor – Lördag 6 februari 2021
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 178240, Serie nr. U6581113, Cal 2235, Verk nr. 8LR72596, Boett nr. 2300, midsize, 31 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg, repor), datum, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72160-OYC, cert, september 2013, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. L745544, Cal 2135, Verk nr. 1388999, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-N11/468 B, ca 1988.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. R852796, Cal 2135, Verk nr. 1080064, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, defekt (torra lager, behov av service), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-M5/468 B, ca 1988.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 69173, Serie nr. 9238101, Cal 2135, Verk nr. 1545241, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, utbytt urtavla/visare (Luminova), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D.18-J11/468 B, servad oktober 2020, ca 1986.
OMEGA, Constellation ´09, Chronometer, Cal 8500, Verk nr. 85700475, Serie nr. 85700475, PIC nr. 123.20.38.21.08.001, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1657/982, cert, okt 2013, box, ytterkartong.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Le Locle Suisse, Marine Chronometer, Cal UN026 (ETA 2892A2), Verk nr. 059797, Serie nr. 1002, Ref nr. 263-67, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, liten sekundvisare, glasbaksida, integrerat läderband, viklås, cert, augusti 2009, box.
CARTIER, Tank Solo, Cal 688, Ref nr. W1540956, Boett nr. 94361LX / 2678, herrur/unisex, 25,5 x 25,5 (33,5) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas (nagg), datum, läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 2007, box.
CARTIER, Ronde Solo, Cal 049 (ETA 2892A2), Serie nr. 796751SX, Ref nr. W6701011, Boett nr. 3517, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. CETA, ca 2013, box.
CARTIER, Pasha C, Cal 049 (ETA 2892A2), Boett nr. 2324/306237PB, herrur, 35,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. PBKC, cert, september 2005, box.
ZENITH, El Primero, Surf, Cal 3019 PHC, Ref nr. 01.0210.415, kronograf, herrur, 36 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1974.
SEIKO, Grand Seiko, Cal 9F82, Serie nr. 540039, Ref nr. SBGV017, Boett nr. 9F82-0AD0, herrur, 40 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. AA00T-B.F, cert, december 2016, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster Pro (300m/1000ft), "James Bond 50th Anniversary", Chronometer, Cal 2507, Verk nr. 85543975, Serie nr. 85543975, PIC nr. 212.30.41.20.01.005, Boett nr. 168.1667, herrur, 41 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas (se fördj. info), datum, heliumventil, svart keramisk ring, originallänk, viklås, Ref nr. 1515/816, cert, feb 2012, box. LTD och numrerad (Nr. 00308/11007).
OMEGA, Seamaster, Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 81774070, Serie nr. 81774070, PIC nr. 2220.80.00, Ref nr. SU 368.1630, Boett nr. 168.1630, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert, mars 2007, box (ej komplett).
BREITLING, for Bentley, GMT "Light Body", Special Edition, Cal B04, Verk nr. 4016385, Serie nr. 4016385, Ref nr. EB043210/BD23, Boett nr. 1714 B3, kronograf, herrur, 49 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, två tidszoner, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås, tillverkad 2014, cert, juli 2018, box, ytterkartong.
BREITLING, B-1, Chronometre, Cal 68, Verk nr. 115726, Serie nr. 115726, Ref nr. A68362, kronograf, herrur, 43,2 mm, stål, quartz, safirglas, analog/digital, alarm, timer, räknesticka, Fighterlänk, viklås, Ref nr. S 4899/874A, gummiband (Diver Pro), originalspänne, cert, oktober 2006, box (skadad), ytterkartong.
LONGINES, Heritage, Skin Diver Watch, Cal L888, Serie nr. 49825951, Ref nr. L2.822.4.56.6, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, originallänk, viklås, Ref nr. L600155684, cert, april 2020, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, Golf-Club, "Genta Design", "Mark I Dial", Cal 8541B, Serie nr. 2092982, Ref nr. 1829, Boett nr. 2197183, herrur, 34 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, läderband, originalspänne i stål, ca 1976.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Chronograph Lady, Serie nr. 1200, Ref nr. 010365, kronograf, damur, 35,5 mm, stål, quartz, safirglas (repa/nagg), datum, originallänk, viklås, cert, april 2016, box, ytterkartong.