121 - 140 av 310
1...678...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2021

Klubbad för

ARMBAND, 14K guld, 15 obehandlade blå safirer ca 20,00 ctv, den största är ca 2,60 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 19,5 cm, vikt 17,0 g, svaga fattningar och ledningar, ett fåtal safirer med mindre nagg och naturliga håligheter.

Utrop: 33 000 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, Aage Albing, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 9,5 cm, diameter 11,3 cm, vikt 242,2 g.

Utrop: 2 000 kr

MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, svenska importstämplar, höjd 9 cm, diameter 10,8 cm, vikt 216,9 g, gravyr.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, Balestra, bredd ca 5 mm, längd 20,5 cm, vikt 16,2 g.

6 700 kr

Utrop: 7 500 kr

KEDJA, 18K guld, ankarlänk, Balestra, bredd ca 5 mm, längd 50 cm, vikt 39,0 g.

16 000 kr

Utrop: 17 200 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, bredd ca 3 mm, längd 56 cm, vikt 21,3 g.

Utrop: 9 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 2,6 g, diamant med minimalt nagg vid kuletten.

Utrop: 12 600 kr

ARMBAND, 18K guld, 18 ametister ca 27,00 ctv, längd 17,5 cm, vikt 27,0 g.

9 000 kr

Utrop: 10 000 kr

RING, 18K guld, ametist ca 1,70 ct, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.

2 600 kr

Utrop: 1 900 kr

COLLIER, 18K guld, doserad xlänk med stav, Nils-Olofs Guldsmedja N G Bergqvist, Stockholm 1965, bredd 8,5-5,0 mm, längd 43 cm, vikt 25,5 g.

8 400 kr

Utrop: 10 200 kr

ARMBAND, 18K guld, xlänk, Brofod, Falköping 1961, bredd 10 mm, längd 19,5 cm, vikt 18,5 g.

6 100 kr

Utrop: 7 400 kr

ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, Ädelsmycken, Stockholm 1964, bredd 8,8 mm, längd 19 cm, vikt 23,6 g.

7 800 kr

Utrop: 9 500 kr

BESTICKSERVIS, 41 delar, silver, modell Rosenholm, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 bordsskedar, 1 smörkniv, 16 kaffeskedar, GAB, Stockholm 1939-1970, totalvikt 1367,5 g.

5 400 kr

Utrop: 6 000 kr

HELALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,1 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.

8 000 kr

Utrop: 8 800 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 5 500 kr

COLLIER, 18K vitguld/guld, 7 triangelslipade rosa safirer 6,72 ctv, 26 briljanter 2,20 ctv, ca W-Tcr/SI, 1 droppslipad diamant 1,08 ct, 5 markisslipade diamanter 2,51 ctv, ca TW(G)/SI1-SI2, längd 43 cm, hängets längd ca 4 cm, vikt 19,4 g.

Utrop: 118 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct enligt gravyr, W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, trasig ringskena.

Utrop: 10 000 kr

BESTICKSERVIS, 47 delar, silver, modell Disa,12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 7 smörgåsgafflar, 4 smörknivar, Markströms Guld Aktie Bolag, Linköping 1968-1973, totalvikt 1748,8 g.

6 800 kr

Utrop: 7 000 kr

RING, 18K guld, 79 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,80 ctv ca TW-W/VS-SI, Berggrens Juveler, stl 16,75 mm, vikt 9,7 g.

Utrop: 9 000 kr

LANTZ, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 2,08 ct enligt gravyr, ca LY/VVS2, stl 16,5 mm, Stockholm 1982, vikt 5,6 g, inverterade naturaler på rondisten.

50 000 kr

Utrop: 56 000 kr