Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2021
ARMBAND, 14K guld, 15 obehandlade blå safirer ca 20,00 ctv, den största är ca 2,60 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 19,5 cm, vikt 17,0 g, svaga fattningar och ledningar, ett fåtal safirer med mindre nagg och naturliga håligheter.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, Aage Albing, Köpenhamn, svenska importstämplar, höjd 9,5 cm, diameter 11,3 cm, vikt 242,2 g.
MARGARETABÄGARE, sterlingsilver, delvis förgylld, svenska importstämplar, höjd 9 cm, diameter 10,8 cm, vikt 216,9 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca W(H)/VS, stl 17 mm, vikt 2,6 g, diamant med minimalt nagg vid kuletten.
COLLIER, 18K guld, doserad xlänk med stav, Nils-Olofs Guldsmedja N G Bergqvist, Stockholm 1965, bredd 8,5-5,0 mm, längd 43 cm, vikt 25,5 g.
ARMBAND, 18K guld, xlänk, Brofod, Falköping 1961, bredd 10 mm, längd 19,5 cm, vikt 18,5 g.
ARMBAND, 18K guld, bismarcklänk, Ädelsmycken, Stockholm 1964, bredd 8,8 mm, längd 19 cm, vikt 23,6 g.
BESTICKSERVIS, 41 delar, silver, modell Rosenholm, 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 8 bordsskedar, 1 smörkniv, 16 kaffeskedar, GAB, Stockholm 1939-1970, totalvikt 1367,5 g.
HELALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,1 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, några diamanter har nagg.
COLLIER, 18K vitguld/guld, 7 triangelslipade rosa safirer 6,72 ctv, 26 briljanter 2,20 ctv, ca W-Tcr/SI, 1 droppslipad diamant 1,08 ct, 5 markisslipade diamanter 2,51 ctv, ca TW(G)/SI1-SI2, längd 43 cm, hängets längd ca 4 cm, vikt 19,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,62 ct enligt gravyr, W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, trasig ringskena.
BESTICKSERVIS, 47 delar, silver, modell Disa,12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 7 smörgåsgafflar, 4 smörknivar, Markströms Guld Aktie Bolag, Linköping 1968-1973, totalvikt 1748,8 g.
RING, 18K guld, 79 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,80 ctv ca TW-W/VS-SI, Berggrens Juveler, stl 16,75 mm, vikt 9,7 g.