Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
PÄRLCOLLIER, 2 rader, ovala odlade sötvattenspärlor ca 5,9 - 6,5 mm, 2 kulor av lapis lazuli 8,1 mm, lås i 18K guld, längd 45 cm, knutet, vikt 41,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7,5 mm, lås i 18K guld med 4 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, knutet, vikt 31,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75+ mm, vikt 5,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, sjöstjärna, 55 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 15 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 2,0 g, 1 diamant har en inneslutning som når ytan.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad blå safir ca 0,25 ct, 13 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 1,7 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås i silver med odlad pärla och markasiter, längd ca 18 mm, vikt 19,4 g, en markasit trasig.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5,8 - 9,3 mm, doserat, lås i silver, längd 67 cm, knutet, vikt 36,3 g.
COLLIER, doserat, ovala korallkulor ca 6 - 11 mm, lås i gulmetall, längd 59 cm, vikt 48,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stift, vikt 1,1 g.
BROSCH, förgylld metall, fasetterade granater, mått 2,5 x 2 cm, vikt 5 g, mindre nagg.
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, modell Svensk Rund, GAB, Eskilstuna 1990-1996, längd 11,9 cm, vikt 75,8 g, etui.
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, modell Svensk Rund, GAB, Eskilstuna 1990, längd 11,9 cm, vikt 77,5 g, etui.
BESTICKSERVIS, silver, modell Svensk Rund, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 2 efterrättsskedar, 6 smörknivar, GAB, Eskilstuna 1992-2006, totalvikt1199,7 g, i lindor.