Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 februari 2021
ARMRING, 18K guld, mabépärla, Dahlgren & Co, Malmö 1923, säkerhetskedja, 59 x 47 mm, vikt 5 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 2 g, storleksändrad, lödningar, diamanten med nagg.
RING, 14K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/SI-P, stl 19,75 mm, vikt 4,3 g.
PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade barocka sötvattenspärlor, kulor och lås i vitmetall med rosenkvarts, längd 40 cm, vikt 151,3 g.
K. ANDERSSON, kaffekanna, silver, Stockholm 1926, vikt 491 g, höjd 22 cm, bucklor, locket går ej att stänga.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,37 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, TW/VVS-VS, Heymann & Kulmann Stockholm, stl 17 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 10 briljantslipade diamanter 0,25 ctv TW/VVS-VS, Heymann & Kuhlmann, stl 17,75 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca Cr/SI, stjärnor, stift, vikt 1,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,14 ctv, huggies, höjd 11 mm, vikt 1,8 g
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, droppslipad 0,48 ct, mått 5,21 x 4,38 x 2,59 mm, förseglad, HRD certifikat.
Ädelstenar Rubiner
RUBIN, navetteslipad 0,78 ct, mått 8,14 x 4,13 x 2,88 mm, förseglad, HRD certifikat.
ARMBAND, Bismarck, silver, 5 cabochonslipade ametister, Ge-Kå, Stockholm 1968, längd 18 cm, vikt 19,5 g.