Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2021
BESTICKSERVIS, 17 delar, silver, modell Chippendale, 6 bordsknivar, 5 bordsgafflar, 6 bordsskedar, GAB, Stockholm 1950-tal, totalvikt 702,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer ca 1,54 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca Cr-Ca(J-L)/VS-SI, huggies, vikt 3,2 g, några diamanter med mindre nagg.
ENSTENSRING, platina, gammalslipad diamant ca 2,00 ctv, ca Cr(J), stora skador på diamanten, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 18 mm, vikt 3,2 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 26 briljantslipade diamanter 1,19 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, HRD Jewellery report J200000036406, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, längd 51 cm, vikt 19,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,42 ct, TW(G)/VS2, GIA dossier 3305213654, stl 18,25 mm, vikt 2,8 g.
DIAMANT, briljantslipad 0,77 ct, TW/VVS1 enligt certifikat från Gulwers som är utfärdat 1975, förseglad.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca W/SI, 20 briljantslipade diamanterca ca 0,16 ctv, Iduna, stl 14,5 mm, vikt 3,5 g.
4 COLLIER, silver, lapis lazuli, totalt 80 rader, längd ca 47 cm, total vikt 97,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,53 ct TW/SI, (ca G/SI1), stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 14 safirer ca 0,65 ctv, 30 briljantslipade diamanter ca 0,93 ctv, ca Light Brown/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, svaga fattningar, flera stenar med skador och nagg.