Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2021
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad rubin ca 1,05 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca Cr/P, höjd 17 mm, längd på kedjan 45 cm, vikt 2,8 g, rubinen har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, nyckel ametist 1,11 ctv, 3 briljanter 0,02 ctv, längd 40-42 cm
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,39 ct, ca TW/SI, 50 briljantslipade diamanter 0,62 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,53, ca W-Cr(H-J)/P, höjd 24 mm, längd på kedjan 40 cm, vikt 3,4 g.
ARMBAND, platina/18K guld, gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS-SI, antik, längd 17,5 cm, vikt 10,1 g, två diamanter med skador.
COLLIER, 18K guld, delvis rodinerat, 19 navettslipade granater ca 6,2 ct, 600 briljantslipade diamanter ca 2,61 ctv, ca TW-TCr/VS-P, längd 50 cm, vikt 33,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,69 ct, 23 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 2,9 g.
Silver Kaffeservis
JAKOB ULFSBERG, gräddkanna, rektangulär fot, hänkel, pärlbård, Nyköping 1794, höjd 15 cm, vikt 179,1 g, mindre spricka vid foten.
CARMOSÉRING, 18K vitguld 11 briljantslipade diamanter, mittsten 0,60ct, 1,30 ctv enligt gravyr, ca River-TW(E-G)/VS-SI, Hellström & Åhrling, Stockholm 1965, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, mittsten med små nagg, en diamant är skadad, en diamant med gul ton.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad safir ca 1,03 ct, briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca Cr-TCa/P, längd 45 cm, vikt 2,9 g, safiren har ett nagg,
BULJONGSKEDAR, 12 st, Victoria, silver, delvis förgyllda, svensk importstämpel, längd 14,7 cm, vikt 404,2 g, monogram, sliten förgyllning.
TÅRTBESTICK, 2 delar, silver, delvis förgylld, Miettinen & Nurmi, Finland, Åbo 1959, längd 16,5-18 cm, vikt 65,2 g, monogram.
TÅRTGAFFLAR, 6 st, silver, André Aucoc, Frankrike, Paris, omkring 1900, längd 14,5 cm, vikt 164,1 g, monogram, adelskrona, etui.
GUSTAF MÖLLENBORG, uppläggningssked, Olga, Silver, Stockholm 1864, längd 29,5 g, vikt 155,8 g, monogram, visst slitage.
SOCKERTÅNG, silver, Ryssland, St Petersburg 1896-1908, troligen Jorgen Allenius, längd 13 cm, vikt 54,4 g.