Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 januari 2021
SALT- OCH PEPPARKAR, sterlingsilver, stol med tre st behållare/kar i glas, mått ca 20 x 12 x 11,2 cm, vikt 601 g.
Visa varaKuriosa Övrigt
DEKORATION, glas, gjutet, föreställande briljantslipad diamant, diameter 10 cm, vikt 501 g.
ARMBAND, silver, geometrisk dekor, längd 18 cm, vikt 19,6 g, säkerhetskedja, gravyr.
ARMBAND, silver, geometrisk dekor, Alton, Falköping 1969, längd 17,5 cm, vikt 23,0 g.
SERVETTKROK, sterlingsilver, runt motiv med en sköld i mitten, längd 2,8 cm, vikt 7,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade sötvattenpärlor ca 12 mm, runda, mindre ytfel, stift, vikt 4 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-CR/VS, stl 18,75 mm, vikt 4,9 g, smaragd med flera nagg/mindre skador.
ALLIANSRING, 18K guld, 11 flandersslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,3 g.
ÖRHÄNGEN, tre par, sterlingsilver, nyckelpigor och 2 x fjärilar, stift, vikt 2,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g,
RING, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, silver, kalcedon, markasiter, skruvmekanism, diameter 14 mm, vikt 5 g, ask.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, Stockholm 2001, stl 18 mm, vikt 4,5 g, mittstenen är ca 0,10 ct.
COLLIER, jaspis i olika färger, ovala diskar, detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 53 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, ovala diskar av jaspis, krokar, längd 9,7 cm, vikt 9,2 g.