Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2021
EFVA ATTLING, örhängen, sterling silver, Twosome, signerade, vikt 5,5 g, stift, etui.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 500, Zephyr, sterlingsilver, stift, höjd 73 mm, vikt 12 g, örhängena är olika stora och snurrebussarna är utbytta.
BENGT LILJEDAHL, collier, silver, Signerad, Stockholm 1959, längd ca 102,5 cm, vikt 50,4 g.(d)
BJÖRG, ring, förgyllt sterling silver, Treasured Dreams, tanzaniter ca 2,50 ctv, stl 16 mm, vikt 12,3 g.
DIAMANT, prinsesslipad, 0,85 ct, TW(G)/P1, inneslutning når ytan och litet nagg i ena hörnet.
PIAGET, örhängen, Possession, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, stift, höjd 19 mm, vikt 8 g, originaletui.
BVLGARI, ring, B. zero 1, 18K roséguld, keramik, certifikat E78HN1, stl 56 (17,75 mm), vikt 9,6 g, orginalask, ytterkartong.
Collier, sterlingsilver, Fritiof Persson, Helsingborg 1977, längd ca 76 cm, vikt 65,4 g.
EFVA ATTLING, ring, You & Me Ring, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, TW/SI, stl 14,25 mm, vikt 5,0 g, originaletui.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 baguettslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 106 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 3,5 cm, vikt 7,0 g.
LAPPONIA, hänge, Dropform, sterlingsilver, akryl, design Björn Weckström, Finland 1973, mått 8x5 cm, originalpåse i tyg, mindre repor på akrylen.
LAPPONIA, ring, 18K guld, signerad BW, Björn Weckström, Finland, stl 17 mm, vikt 26,1 g.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI, ankarlänk, längd 43 cm, vikt 3,1 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 339, sterlingsilver, Henning Koppel. längd 57 mm, vikt 18 g.